Lotyšský rozhlas navštívil chovatele ovcí Zigmārse Zaķise v obci Jelgava. Zaķis se letos dvakrát setkal s útoky vlků na své ovce. S doporučeným elektrickým ohradníkem chrání asi 70 zvířat, ale vlci na ně stejně zaútočili. I když je ztráta z hlediska peněz velká, Zack dodal, že je to také psychická zátěž.
Zaķis řekl: „Musí existovat nějaké meziresortní řešení. Vyřešení nějaké kompenzace mezi odvětvími nebo rozšíření limitu lovu.“
Během sezóny lovu vlků, která trvá od 15. července do 31. března, může být uloveno 280 vlků. Farmář se však domnívá, že by neměly platit časové limity.
„Jestli jednou vlk našel cestu na mou farmu, přijde podruhé a potřetí. To není normální. Musí být odstraněn [...],“ řekl farmář.
Člen představenstva Lotyšského svazu chovatelů ovcí a majitel farmy Ralle Ivars Frīdemanis z obce Kandava se domnívá, že by se měl zvýšit limit lovných vlků. Řekl, že více než 90 % limitu je již pro letošní sezónu uloveno, i když do konce sezóny zbývají čtyři měsíce.
Oproti loňskému roku uhynulo letos dvaapůlkrát více hospodářských zvířat. Stát proto od příštího roku zvažuje zvýšení kvóty z 280 na 300 zabitých vlků.
Lidé si stěžovali, že jejich psi nebo hospodářská zvířata jsou pravidelně zabíjeni.
Žena z města Slampe z národního parku Kemeri poblíž Jurmaly v Lotyšskusi si stěžovala, že vlci v parku velmi obtěžují místní obyvatele. Správa parku odhadla počet vlků v parku na šest, ale místní lovci se domnívají, že počet je mnohem vyšší.
Lovci z Dzukste vyprávěli příběhy o vlcích, kteří lovili nově narozená telata a hříbata. Jeden vyprávěl o šesti vlcích, kteří stáli kolem rodící krávy a čekali, až sní rodící se tele. Jiní lovci tvrdí, že viděli zjizvené koně a voly.
Problém si uvědomuje i ministerstvo zemědělství, ale náhrada ztrát zavádět nehodlá.
https://www.baltictimes.com/wolves_of_kemeri_national_park_becoming_problem__claim_residents/