Polští chovatelé chtějí změny v ochraně přírody kvůli vlkům

  • 27. února 2024
  • 4 minuty čtení
  • 334
Polský svaz chovatelů a producentů masného skotu apeloval na Paulinu Hennig-Kloskou, ministryni klimatu a životního prostředí Polska, aby přijala naléhavá opatření týkající se změn v ochraně přírody. Problém s vlky v Polsku narůstá a farmáři kritizují ochranáře, protože navrhované metody ochrany stád nefungují.

„Vzhledem ke stále častějším útokům vlků na hospodářská zvířata, zejména skot, Vás žádám o přijetí opatření ke změně ustanovení zákona o ochraně přírody“ - říká Polský svaz chovatelů a producentů masného skotu.

„Donedávna byl tento problém patrný pouze na Podkarpatsku, kde byly útoky vlků na dobytek pravidelné, což často způsobilo, že zemědělci upustili od chovu dobytka. Situace se však za posledních několik let dramaticky změnila a útoky vlků jsou stále častější a vyskytují se ve všech regionech Polska a jejich počet se systematicky zvyšuje.“

Pokud vlci napadnou zvířata na farmě, farmáři mají právo žádat odškodnění ze státní pokladny. Jak ale asociace upozorňuje, podle platných právních předpisů se náhrada nevyplácí, pokud ke škodě způsobené vlky došlo od západu do východu slunce a zvířata byla ponechána bez dozoru.

PZHiPBM zdůrazňuje, že tato ustanovení (z doby před 20 lety!) jsou příliš obecná a nijak nespecifikují, co se rozumí pojmem „přímá péče“. Neexistují ani vyjmenovaná náhradní opatření, která lze použít k ochraně stáda dobytka na pastvině, např.: elektrický ohradník, pletivo nebo ostnatý drát.

„Ani použití takových opatření k ochraně stád není Krajským ředitelstvím ochrany životního prostředí uznáno za náležitě chránící skot proti útokům vlků a konečné rozhodnutí závisí na výkladu úředníka. Zanedlouho začne pastevní sezóna a nutno podotknout, že toto nařízení o ochraně stád před útoky vlků je v rozporu s pravidly pastvy hospodářských zvířat, zejména masného skotu, který se často pase i několik měsíců v roce. Během této doby se zvířata zdržují na pastvinách 24 hodin denně a nejsou v noci nahnáni do budov. Doslovný přístup k tomuto ustanovení může vést k tomu, že zemědělci budou zbaveni náhrady za jejich ztráty. To je zvláště důležité, když mnoho farem s chovem skotu zavedlo program zlepšování životních podmínek zvířat, který zahrnuje držení krav bez tržní produkce mléka a telat na pastvinách po dobu minimálně 120 dní v roce. Navíc v rámci Národního strategického plánu pro společnou zemědělskou politiku v rámci ekoschématu „Dobré životní podmínky zvířat“ existuje doporučovaný otevřený chov, kdy zvířata zůstávají po celý rok mimo budovy“ zdůrazňuje Jacek Zarzecki, prezident Polského svazu chovatelů a producentů masného skotu. „Pokud se však chovatel rozhodne zavřít zvířata do budov, aby je ochránil před útoky vlků, vystaví se finančním postihům – ztrátě dotací na Welfare zvířat.“

„Očekáváme, že ministerstvo bude v tomto ohledu jednat rychle a rozhodně, což pomůže vyhnout se konfliktům. Zdůrazňujeme, že požadavky na dozor u dobytka jsou neadekvátní realitě a chovatel místo práce na farmě musí (doslova) hrát roli „pastevce“.

Populace vlků v Polsku se v posledních letech ztrojnásobila. Zvyšuje se i výše škod způsobených těmito divokými zvířaty na farmách. Z informací prezentovaných na jednání parlamentního výboru pro zemědělství vyplývá, že v letech 2014-2022 je v Polsku znatelný neustálý nárůst počtu vlků. V roce 2014 to bylo přibližně 1300 jedinců a v roce 2022 přibližně 4300 jedinců. To se odráží ve škodách způsobených vlky hlášenými Krajskému ředitelství ochrany životního prostředí a Ministerstvu zemědělství a rozvoje venkova.

https://www.agropolska.pl/produkcja-zwierzeca/bydlo/hodowcy-apeluja-w-sprawie-wilkow-ktore-atakuja-bydlo,2258.html?fbclid=IwAR3Y-LBXDTbuhwdFFjq_0AbgCOh6Qg1fAD5Vh-6iOxw9V8ERNXmoQSCqbdE

https://www.topagrar.pl/articles/aktualnosci/dyskusja-o-ochronie-wilka-trwa-tymczasem-liczba-szkod-rosnie-2503855

https://www.facebook.com/PZHiPBM/

https://www.topagrar.pl/articles/bydlo-miesne/hodowcy-chca-zmian-w-ochronie-przyrody-wilki-przepisy-przestarzale-odszkodowania-i-dofinansowania-na-ochrone-za-niskie-2502075

https://www.agropolska.pl/gfx/agropolska/userfiles/_public/dzialy/prod._zwierzeca/dokumenty_inne_zwierzeta/wilki.pdf