Odstranění vlků je povoleno z důvodu „ochrany divoké faunu a flóru, které jsou charakteristické pro horské pastviny, ochrany jejich přirozených stanovišť, minimalizovat vliv vlků na tradiční horské zemědělství, zachovávat produktivitu chovů a předcházet vážným škodám“.
Během debaty v regionální radě definoval radní pro zemědělství Davide Sapinet schválený zákon jako „další krok na cestě ochrany a podpory hospodářských zvířat. Vzhledem k tomu, že vlk už útočí i v městských oblastech, došlo ke změně pohledu obyvatel vůči vlkům: už to není problém jen pro chovatele, ale pro všechny.“
Vlk, který je v Itálii chráněn od roku 1971, se stal problémem, který zaměstnává italský politický svět. Podle posledního sčítání ministerstva bylo vlků téměř 300 vlků v Alpách (proti 100 v roce 2015) a více než 1500 v Apeninách.
„Přátelé vlka nám říkají, že v Itálii jde všechno dobře a že pouze ve Francii vlk představuje problémy, protože francouzská politika není dostatečně příznivá pro návrat tohoto dravce. No ne! V Itálii to nefunguje dobře. Jako důkaz může posloužit počet ilegálně odstraněných vlků, který se odhaduje na 300 každý rok. Italští chovatelé opouštějí horské pastviny a venkovní chov je vlkem vážně zasažen. Důsledky útoků pro bahnice jsou katastrofální. Stačí jen jedna zraněná ovce ve stádu a v důsledku stresu dojde k výraznému poklesu produkce mléka a k bankrotu chovatelů“ říká Alessio Nicoletta, prezident Coldiretti Valle d'Aosta (místní zemědělská organizace, svaz transalpských zemědělců) a dodává:
„Prozatím můžeme vyjádřit uspokojení s přijetím zákona, který jde směrem k obraně našich chovatelů a uklidnění našich malých komunit. Vlci jsou v Itálii příliš početní a raději bychom měli místo vlků chránit tisíce utýraných ovcí a koz, krav a oslů zabitých po celém poloostrově, jejichž počet v posledních letech rychle roste.“