Nikdy předtím nebylo v Nizozemsku vlky zabito tolik ovcí, jako v roce 2020.
S nahlášeným počtem 291 kusů zabitých ovcí to bylo mnohem více než v roce 2019 (119 kusů). Lví podíl tvořili tři vlci. Každý zabil padesát až šedesát ovcí.
Oproti situaci v České republice má Holandsko rozpracovaný systém genetické anylýzy, na základě které se dá přistoupit k odpovídající reakci.
Když chovatel ovcí najde na své pastvině mrtvá zvířata, organizace "Bij12" se vrhne do akce. Tato organizace pracuje pod dohledem jednotlivých provincií a odebírá vzorky DNA mrtvým nebo zraněným ovcím. Tato DNA je potom vyšetřena ve Wageningenu. Nejprve zjistit, zda byl pachatel vlk, pak zjistit, který vlk to byl.
Vlkem s největším počtem obětí v roce 2020 je samec s kódem GW1261m: tento vlk zabil nejméně 61 ovcí při 15 útocích.
Na druhé místo se v žebříčku škod dostal tzv. Brabantský vlk (s označením GW1625m). Zabil 54 ovcí, dvě telata a krávu skotského náhorního skotu (Highlander).
Velmi pěkné třetí místo obsadil vlk pojmenovaný Billy (GW1554m), který zabil 49 ovcí. Billy byl v Nizozemsku asi dva měsíce a zabil za tu dobu doložených 49 ovcí. Při dalších dvou útocích ve stejné oblasti a ve stejném období bylo zabito až 39 ovcí. Pravděpodobně také na účet Billyho, ale chybí vědecké důkazy. Billy pokračoval, dokonce napadl krávy ve stáji v Belgii. V září byl za své problematické chování zastřelen ve Francii .
Billy je také na titulní fotografii ze záznamu kamery u stájí.
Je vidět, že vývoj kolem vlčí predace v Holandsku kopíruje ostatní státy.
Je ostuda našich odpovědných pracovníků, že podobná analýza není veřejně k dispozici také v ČR.
Bohorovnost a zároveň neuvěřitelný amatérismus našich ochránců vlků - počínaje Hnutím DUHA až po AOPK - je vidět hlavně v porovnání se situací v Holandsku, Dánsku a Belgii, kde se problémy s vlky vyskytují přibližně stejně dlouho.
https://www.destentor.nl/veluwe/wolven-doodden-recordaantal-schapen-in-nederland-deze-7-waren-de-boosdoeners~a26b24f6/