Farmáři to s vlkem už vzdávají. V Česku ubývají ovce po tisících.

  • 10. srpna 2022
  • 3 minuty čtení
  • 516
V České republice se chová nejméně ovcí od roku 2010, meziročně se snižují počty ve stádech téměř o pět procent. Chovatelé ztrácejí motivaci po návratu vlků do krajiny, kteří stáda decimují, místo ovcí zřizují chovy krav. V části republiky útoky nabraly na agresivitě, samosprávy volají po odstřelu. Stát zřídí vyšetřovací skupiny.

Sestupný trend potvrzují data Českého statistického úřadu. „Počty ovcí se meziročně snížily o 4,9 procent na 174 tisíc kusů,“ přibližuje data k dubnu 2022 mluvčí úřadu Jiří Cieslar. Ještě před deseti lety přitom úřad zachytil stoupající počty. V roce 2010 vychovali farmáři bezmála 197 tisíc,o pět let později to bylo více než 231 tisíc. Prudký pokles nastal v roce 2020.

A ačkoli by se mohlo zdát, že je na vině covid, podle chovatelů jsou důvody jiné. „Dopady covidu byly spíš bezvýznamné, chovatelům se podařilo najít zákazníky a tuto dobu překlenout. Tím hlavním problémem je návrat vlka do krajiny, který se vyskytuje, vyjma několika regionálních výjimek, v podstatě už ve všech horských oblastech,“ říká předseda Svazu chovatelů a koz Richard Konrád.

Nemyslí tím jen početní úbytky po jednotlivých útocích, ale především ztrátu motivace u farmářů, která vede k tomu, že chovy ovcí ruší a nahrazují jinými zvířaty. „Pokud vlk ovce zabije, není to konečný účet za útok. Stáda rozežene, další kusy jen zraní. Obvyklé je, že po napadení farmáři nacházejí další ještě živé potrhané ovce, ze kterých visí střeva a musí jejich trápení ukončit. Je to psychicky náročné a někteří toho prostě mají dost,“ popisuje Konrád.

Z hlediska technického zabezpečení i dalších nutných úkonů je pro farmáře jednoduší chovat masný skot, u kterého nemusí například řešit stříhání srsti a péči o paznehty jako tomu je u ovcí. Narůstající oblibu skotu potvrzují opět čísla. „Stavy skotu celkem rostou již třetím rokem, k 1. dubnu 2022 se meziročně zvýšily o 1,1 procenta na 1 421 tisíc kusů,“ doplňuje mluvčí ČSÚ Cieslar. Nárůst se týká především masných krav, počty dojnic stagnují.

V letošním roce si ale vlci servítky neberou. Pouze do konce letošního března už chovatelé nahlásili útoků pětadvacet.

Ve statistice ale zatím chybí devastační útoky, které podnikají vlci soustavně na Jablunkovsku a blízkých vesnicích v Beskydech. Od poloviny června tu usmrtily šelmy sedm desítek ovcí. Nepomáhají ani elektrické ohradníky, kterými vlci přeskočí ani přítomnost pasteveckých psů. „K útoku na ovce už došlo i za bílého dne, nedaleko mateřské školky,“ doplňuje Richard Konrád.

Přestože je vlk chráněné zvíře, je za určitých podmínek možné povolit jeho odstřel. V ten teď doufají beskydské samosprávy. „Místní starostové teď čekají na vyjádření krajského úřadu, požádali ho o povolení útočící zvířata střílet. Chovatelé zatím většinu stád přesunuli z pastvin k rodinným domům. Ale i tam si vlci troufnou,“ uvádí na sociálních sítích jablunkovská radnice.

kráceno

https://www.denik.cz/z_domova/ovci-v-cesku-ubyva-kvuli-vlkum-20220808.html