Jedním z míst v republice, kde vlků přibývá a kde také stále častěji útočí, je Šumava. Například zmíněná Ekofarma se obětí útoku těchto šelem stala již podruhé. „Poprvé to bylo asi před třemi lety, kdy nám zamordovali jedno tele a tři ovce. Podruhé nyní v únoru. Oba útoky vlků byly na čerstvém sněhu, takže byly jednoznačně prokazatelné podle stop,“ popisuje Puchta s tím, že je proto jednoznačné, že nyní přišla vlčice s malým vlčetem.
Bylo hodně sněhu, a tak nefungoval elektrický ohradník, proto oplocení oba poměrně snadno překonali. „Zřejmě ho učila lovit, protože úplně zmizela dvě podsvinčata, z osmi dalších jsme našli roztrhané zbytky, a to i mimo ohradu. Druhou noc se o útok pokusili znovu, jenže to už jsme zprovoznili elektrický ohradník. Vlčice zřejmě dostala ránu, protože bylo vidět, že odlétla tři, čtyři metry daleko. Pak utekla i s vlčetem. “ líčí Puchta.
Podle jiných jsou ale podobná opatření ekonomicky neúnosná. Chránit se před predátory chtěla i Ekofarma, ale narazila na úředníky. „Chtěli jsme budovat tzv. košáry, zimoviště, která oplotíte, nahoře je vedena elektřina a vy uvnitř máte bezpečně skot, ovce, prasata.
Udělali jsme projekt, měli jsme sehnané dotace z Evropské unie, která vše hradí ze sto procent, jenže to nepovolil klatovský stavební úřad. Kdyby k věci přistoupil zodpovědně a se snahou pomoci, mohla prasata zimovat v bezpečné ohradě,“ je přesvědčen Puchta, jenž nyní řeší situaci s odborem životního prostředí. Na rozdíl od některých jiných šumavských farmářů, kteří kvůli útokům vlků zvažují, že s chovem skončí, on chce pokračovat. A je smířen s tím, že občas o nějaká zvířata farma přijde.
Více na : deník.cz 2.3.2021