„Kdyby bylo v Česku tisíc vlků, to aby se lidi báli chodit do lesa. Výše škod by byla enormní a riziko velké. Nedávno vlci roztrhali loveckého psa při honu na Šumavě, nechci domyslet, co by se dělo při jejich daleko vyšších stavech,“ řekl Právu myslivecký odborník Jan Bittner.
Podle něj pokud dojde k přemnožení vlků, budou se muset jejich stavy regulovat, jako se tomu stalo dříve například u kormoránů.
„Nelze souhlasit s dnes často prezentovaným názorem, že pokud vlci postupně zredukují populaci spárkaté zvěře, dojde kvůli nedostatku potravy k redukci vlčí smečky. Bohužel tomu tak nebude, neboť tak inteligentní zvíře, jako je vlk, si najde náhradu ve formě dostupnější potravy, jako jsou třeba hospodářská zvířata a s nadsázkou i neposlušní pejsci,“ uvedl Bittner.
Obavy mezi myslivci panují také z toho, že by se divocí vlci mohli křížit se psy. „Měl jsem možnost pracovat na programu hybridizace vlka obecného a německého ovčáka.
Výstupem výzkumné práce měl být kříženec s výrazně vylepšenými čichovými schopnostmi i vytrvalostí a ostrostí. Nic z požadovaného se ale nepovedlo, výsledkem bylo mimo další negativní vlastnosti především nevypočitatelné chování kříženců,“ upozornil Bittner.
kráceno