Rakouský ministr zemědělství Norbert Totschnig na toto téma upozornil v pondělí 27.5.2024 na setkání se svými kolegy z EU v Bruselu.
"Musím jednat"
"Musíme jednat rychle," požadoval Totschnig před Radou pro zemědělství.
Evropská komise předložila odpovídající návrh v prosinci 2023, ale musí jej ještě schválit odpovědná Rada ministrů životního prostředí.
Teprve poté může EU předložit návrh na změnu Bernské úmluvy, která upravuje status ochrany zvířat, uvádí agentura APA. Konkrétně se bruselský úřad snaží snížit stav u vlků z „přísně chráněného“ na „chráněný“.
"Vzhledem k tomu, že smluvními stranami jsou EU a její členské státy, beze změny statusu ochrany podle Bernské úmluvy nelze status změnit na úrovni EU. Ke změně Bernské úmluvy je zapotřebí dvoutřetinová většina mezi smluvními stranami," vysvětlil v pondělí ministr Totschnig.
Změna Bernské úmluvy
"Pokud se ministři životního prostředí rozhodnou do léta, Bernská úmluva by mohla být změněna ještě letos," uvedl ministr zemědělství. Totschnig v pondělí získal podporu od svých finských a francouzských kolegů.
Slovinská státní tajemnice pro zemědělství Eva Knez však prosazovala, aby se před rozhodnutím vyčkalo na další údaje o stavu populace vlků v Evropě.
"Vlk nemá v zemědělství místo," řekl německý ministr zemědělství Cem Özdemir (Zelení). "Také nechápe, jak může v Alpách fungovat „rozumná ochrana před útoky vlků“. Postavit všude ploty nemůže být akceptovatelným řešením“.
Vlky je zabito 65 000 hospodářských zvířat každý rok
Özdemir však také naznačil, že v německé vládě stále neexistuje jednotné stanovisko k této otázce.
Podle prosincové studie Evropské komise žije v současné době v Evropské unii odhadem 20 300 vlků. Vlci zabijí v EU každý rok nejméně 65 500 hospodářských zvířat, z nichž téměř tři čtvrtiny jsou ovce a kozy.
https://www.schweizerbauer.ch/tiere/uebrige-tiere/wolf-soll-weniger-schutzstatus-erhalten