Cílem je poskytnout větší flexibilitu při řízení populací vlků v zemích EU, aby se zlepšilo soužití a minimalizoval se dopad rostoucí populace druhu, včetně socioekonomických problémů. Členské státy mohou mít zavedeny přísnější úrovně ochrany.
Postoj Rady neobsahuje žádné změny oproti původnímu návrhu Komise k této cílené změně směrnice o stanovištích.
Zástupci členských států podpořili cíl sladit legislativu EU s nedávným rozhodnutím Bernské úmluvy, která vstoupila v platnost dne 7. března 2025 v návaznosti na návrh EU změnit status ochrany vlka z přísně chráněného na chráněné druhy.
Zatímco vlci již nebudou pod statutem přísně chráněných druhů, členské státy by měly i nadále zajistit příznivý stav ochrany vlků a uplatňovat monitorovací opatření, která mohou vést k dočasnému nebo místnímu zákazu lovu. Kromě toho bude nadále k dispozici financování a podpora EU pro koexistenci a preventivní opatření a státní podpora na odškodnění postižených zemědělců může zůstat v platnosti.
Členské státy však mají stále možnost uvést vlka ve své národní legislativě jako přísně chráněný druh a zavést přísnější opatření na jeho ochranu.
Další kroky
Evropský parlament hodlá přijmout svůj postoj v květnu 2025. Pokud je tento postoj totožný s mandátem Rady, Rada poté formálně přijme pozměňující směrnici.
Pozadí
Bernská úmluva, která byla přijata v roce 1979 a vstoupila v platnost v roce 1982, je mezinárodní smlouvou pod záštitou Rady Evropy, jejímž cílem je zajistit zachování a ochranu volně žijících rostlinných a živočišných druhů a jejich přirozených stanovišť.
Za tímto účelem ukládá úmluva smluvním stranám právní závazky, které chrání více než 500 druhů planě rostoucích rostlin a více než 1 000 druhů volně žijících zvířat.
Jeho rozhodovací orgán, Stálý výbor, se schází každý rok ve Štrasburku. EU a její členské státy jsou smluvními stranami Bernské úmluvy.
Dne 20. prosince 2023 předala Komise Radě návrh rozhodnutí o úpravě statusu ochrany vlka podle Bernské úmluvy. Změna statusu ochrany vlka podle Bernské úmluvy je nezbytným předpokladem pro jakékoli odpovídající změny jeho statusu na úrovni EU. Dne 26. září 2024 přijala Rada rozhodnutí předložit jménem Evropské unie návrh na změnu stavu ochrany vlka. Rozhodnutí Bernské úmluvy vstoupilo v platnost dne 7. března a umožnilo EU přizpůsobit odpovídající zákony.
Stav ochrany vlka vykazuje v posledních několika desetiletích pozitivní trend. Tento druh se úspěšně zotavil na celém evropském kontinentu a odhadovaná populace se za 10 let téměř zdvojnásobila (z 11 193 v roce 2012 na 20 300 v roce 2023).
Toto pokračující rozšiřování vedlo k sociálně-ekonomickým výzvám, zejména pokud jde o koexistenci s lidskou činností a škody na hospodářských zvířatech. Podle posledních dostupných údajů z členských států se odhaduje, že vlci v EU zabijí každý rok nejméně 65 500 kusů dobytka.