Na úrovni EU se poslední dobou vážně jedná o snížení ochrany vlka na celoevropské úrovni.
Zastánci vlků mobilizují všechny síly, aby se vlk mohl dále neomezeně šířit a apelují na své podporovatele, aby vystupovali proti regulaci vlků.
Podporu získali u dočasně pověřeného slovenského ministra životního prostředí Jána Budaje, který je po pádu vlády v demisi.
Na jeho popud ministři životního prostředí z 12 členských států EU vyzvali Evropskou komisi (EK), aby naopak přijala opatření na zlepšení ochrany vlka.
Bez ohledu na realitu, příznivý stav a stoupající škody se jim zdá, že je ochrana těchto šelem nedostatečná.
Evropskou komisi o této skutečnosti informoval právě slovenský ministr životního prostředí Ján Budaj.
Ministerstvo životního prostředí SR (MŽP SR) připomnělo v dopise, adresovaném Virginijusu Sinkevičiusovi, eurokomisaři pro životní prostředí, oceány a rybolov, že Slovensko se zasazuje za zachování právní ochrany vlka dravého v Evropě. Evropskou komisi o této skutečnosti informoval právě slovenský ministr životního prostředí Ján Budaj, kterého překvapily náhlé iniciativy EP za změnu dosavadní ochrany. K iniciativě ministra Budaje se připojilo dalších 11 ministrů EU – z Bulharska, Kypru, Řecka, Irska, Lucemburska, Německa, Portugalska, Rakouska, Rumunska, Slovinska a Španělska.
Je to zoufalá reakce na usnesení Evropského parlamentu z 24. listopadu 2022, který s ohledem na katastrofální dopad provlčí politiky v posledních letech, vyzval naopak ke snížení ochrany vlka.
"Pevně věřím, že Evropská komise si zachová ten odborný a zodpovědný přístup k ochraně vzácných druhů, jaký měla dosud," řekl Ján Budaj