"Proč není zastaveno brutální zabíjení našich zvířat?"

  • 4. října 2022
  • 2 minuty čtení
  • 414
Minulý pátek 30.9.2022 večer hořelo v kantonu Graubünden více než 30 ohňů. Spolek farmářů Graubünden se připojil k celoevropské akci a chce touto kampaní upozornit obyvatelstvo a především politiky na problém s vlky, který se vymkl kontrole a s tím spojené ohrožení pastevního chovu zvířat.

Hlavní oheň v kantonu Graubünden se odehrál v Siat v Surselvě večer 30. září. V celém kantonu panovala velká míra solidarity se zemědělstvím. Proto se na alpské vrcholy s velkými náklady nosilo dřevo na zapálení vater. Některé místa byly již hluboce zasněžená, ale šly příkladem pro zachování alpského zemědělství.

Sdružení farmářů Surselva pozvalo vysoce postavené řečníky z kantonální a národní politiky. Politická reprezentace a myšlenka solidarity přilákaly do Siatu v chladném podzimním počasí velké množství farmářů a zájemců o vlčí problematiku. Silvan Caduff, prezident Asociace farmářů Surselva, ve svém úvodním projevu uvedl: „Proč není zastaveno brutální zabíjení našich zvířat? Proč neberou politici lidi z hor vážně? Proč jsme v této nouzi sami? »

Kromě hlavního ohně bylo zapáleno také 433 svíček na památku 433 zabitých zvířat v aktuálním roce 2022. Počet útoků se během jednoho roku zdvojnásobil, a to i přes neúměrně vysoké úsilí o ochranu stád.

Přítomen byl i vládní rada Graubündenu Marcus Caduff, vedoucí odboru ekonomiky a sociálních věcí, který potvrdil katastrofální vývoj: „Ačkoli někteří pastýři už nocují uprostřed stáda, jsou tam útoky vlků. A pokud organizace na ochranu životního prostředí pak jen nemotorně požadují ještě větší ochranu stád, pak to přede mnou zvedá varovný prst.“

Carmelia Maissen, starostka Ilanze a zvolená vládní radní pro nadcházející funkční období, poukázala na to, že obec Ilanz je jedním z největších vlastníků pastvin a že jejich další existence pro ně hraje ústřední roli. K problému velkých šelem je třeba přistupovat s orientací na řešení, aby alpské zemědělství existovalo i v budoucnu.

https://www.bauernzeitung.ch/artikel/tiere/warum-wird-das-brutale-toeten-unserer-tiere-nicht-gestoppt-442745