Sebevraždy farmářů ve Francii jsou stále tabu. Všechny dostupné statistiky ukazují, že v současné době přibývá jejich sebevražd stále rychleji.
Francie patří mezi země, kde je vlk odpovědný za desetitisíce mrtvých domácích zvířat, za utrpení stovek zemědělců a jejich rodin.
Podle průzkumu z roku 2017 spáchá ve Francii sebevraždu ročně kolem 650 farmářů! To je skoro dvě sebevraždy denně. Některá sdružení vidí toto číslo ještě vyšší, protože mnoho případů není hlášeno jako sebevražda z pojistných důvodů – nebo dokonce jen proto, že to je pro rodinu ostuda.
Tato oficiální míra sebevražd je o 50 procent vyšší než u zbytku populace.
Zhruba 80 procent těch, kteří si vezmou život dobrovolně, jsou muži, z nichž většinu tvoří chovatelé dobytka.
Je to cítit o to bolestněji, že mnoho zemědělců neúnavně pracuje od svítání do soumraku. Pak často přichází vyhoření – nebo ještě horší zoufalé řešení - sebevražda. Mnoho zemědělců se navíc stydí, že problémy sami nemohou vyřešit.
Další zemí, která se ve velkém potýká s vlčí problematikou je Německo. V Německu neexistují žádné oficiální statistiky sebevražd mezi zemědělci. Situace v této zemi ale evidentně není o moc lepší. Znatelně stoupl počet depresivních onemocnění: „Dokazují to i čísla zdravotních pojišťoven.“ Zemědělci v Německu navíc stále více trpí syndromem vyhoření. K tomu se přidává rostoucí společenský tlak na zemědělství a další a další projevy nepřátelství ze strany zelených a klimatických aktivistů.
„Mnoho lidí ze zemědělského sektoru dosahuje svých výkonnostních limitů fyzicky i psychicky,“ říká psychologická poradkyně Heidi Perzl, která pracuje pro Sociální pojišťovnu pro zemědělství, lesnictví a zahradnictví (SVLFG) a upozorňuje na vysokou míru psychické zátěže zemědělců. Zoufalí zemědělci se u ní mohou dočkat psychologické pomoci.