Evropské komise pod tlakem reality otáčí svůj postoj k ochraně vlků.
"Koncentrace vlčích smeček v určitých evropských regionech se stala skutečným nebezpečím pro hospodářská zvířata a potenciálně i pro lidi."
Podle Komise „návrat vlka do regionů EU, kde se dlouhou dobu nevyskytoval, vede ke stále větším konfliktům s místními komunitami, zemědělci, lesníky a myslivci.“
Evropská komise (EK) v pondělí 4.9. oficiálně vyzvala členské státy, aby do tří týdnů dodaly data o stavu vlčích populací na svých územích a o dopadu výskytu šelem na ekonomiku.
„Komise vyzývá místní komunity, vědce a všechny zainteresované strany, aby do 22. září 2023 předložili aktualizované údaje o populacích vlků a škodách, které působí.“
Bude zajímavé, jaké údaje pošlou naše oficiální orgány, které dodnes bránily jakékoliv regulaci problémových vlků.
Že je situace v mnoha regionech kritická, dokládá i apel na vlády jednotlivých států, aby problém s vlky řešily.
"Vyzývám místní a národní orgány, aby přijaly nezbytná opatření. Současná evropská legislativa jim to již skutečně umožňuje," řekla Ursula von der Leyen.
Co vlci dokážou, poznala i šéfka Evropské komise Ursula von der Leynová. V roce 2022 vlk na její farmě nedaleko Hannoveru roztrhal oblíbeného poníka.
V některých oblastech vlci pravidelně útočí na hospodářská zvířata jako na kořist a působí tím značné škody. Obrana proti nim je však složitá. Vlci jsou v EU plošně chráněni a jejich legální odchyt či odstřel je možný jen ve velmi specifických případech na základě výjimky.