Podle úřadů oblasti Alpes-de-Haute-Provence došlo jen zde v roce 2023 k 622 útokům vlků, které si vyžádaly celkem 1964 obětí ovcí a skotu. V roce 2024 zatím zaznamenaly úřady 571 útoků, které mají na svědomí smrt 1 627 ovcí a skotu.
Elia Pergolizzi 12 let chová krávy plemene Aubrac v Authonu nedaleko Sisteronu. Převzala hospodářství po svém otci. Aby se vypořádala s vlčí predací, musela v průběhu let přizpůsobit své postupy telení, reorganizovat svou farmu a postavit nové budovy. Na pastvině má karavan, kde tráví noci hlídáním stáda.
Ale to všechno k ochraně jejího stáda nestačilo. Její úsilí je marné. Osm útoků za deset dní.
„Celkem chovám padesát kusů krav. Zabité kusy byly krávy a jalovice, které jsem si chtěla v chovu ponechat pro jejich povahu a učenlivost. Některé byly odchovány z láhve, byly jako členky rodiny. Ztratila jsem roky práce. Je to pořádná rána, navzdory státní finanční kompenzaci.“
Tato chovatelka, matka malé holčičky, která je také horskou průvodkyní, oběť opakovaných útoků, vyzývá k zahájení nezaujatého dialogu s úřady a ochránci životního prostředí o citlivé otázce odstřelu vlků.
"Ztratila jsem letos například tři krávy za 24 hodin, dvě den předtím a jednu další den, uprostřed dne, když jsem na chvíli opustila stádo. "
Mladá žena kvůli vlkům utrpěla vážné zranění. "Před deseti lety jsem měla vážný úraz. Stádo bylo napadeno vlky," říká chovatelka. "Krávy byly ve stresu a naprosté panice, všechny utekly. Jedna kráva měla u sebe tele, v panice mě napadla, jako při býčím zápase“, vzpomíná Elia Pergolizzi, „rozdrtila mi hrudní koš, měla jsem četné zlomeniny, pět žeber, klíční kost, rozdrcený hrudník, měla jsem velké štěstí, že jsem přežila.“
Když v Marseille bojovala o život v nemocnici, její přítel, který přijel pomoci jejím rodičům na farmu, jí volal, že vlk byl přímo před jejím domem v deset hodin dopoledne následujícího dne.
"Byli jsme nazýváni lháři"
Když byla dítě, její otec choval ovečky. Na jaře roku 1997 přišel o šedesát svých zvířat najednou a byl nucen uprostřed léta zavřít své stádo do ovčína a nakupovat seno, aby je nakrmil. " Viděla jsem otce, jak byl kvůli tomu v depresi, státní organizace tehdy říkaly, že to nebyl vlk, nebylo nikde zastání, nechtěli vyvolávat paniku a náladu proti vlkům, byli jsme označováni za lháře ." V roce 2002 nahradil ovce skotem a odešel v roce 2023 do důchodu.
Chovatelka teď při vzpomínce říká, že otcovo trápení zažívá znovu na vlastní kůži.
„S příchodem vlka se náš život změnil. Adaptace na příchod vlka byla proto nezbytná, ale každý útok vlka na vás zanechá stopy, emocionálního, psychologického i finančního rázu. Získání kompenzace trvá dlouho, obnova stáda krav vyžaduje pomalou selekci. U skotu pracujeme mnohem déle než u ovcí, je třeba vzít v úvahu zvláštnosti tohoto chovu.“
„Pro vlčí aktivisty jsme antiekologičtí lidé, kteří zneužívají přírodu“ říká Elia Pergolizzi.
Elia Pergolizzi chce pomoci 200 chovatelů dobytka v tomto území. „Chceme odstřel útočících vlků. Toto je jediný způsob, jak to zastavit. V mém případě, jakmile jsme na povolení zastřelili problémového jednotlivce, ostatní se ke stádu nevrátili."
„Je proto naléhavé zahájit dialog s autoritami a obránci vlka. Snažím se pochopit neústupnost ochránců životního prostředí, kteří jsou připraveni napadnout každé rozhodnutí úřadů o odstřelu u soudu.“
„Přicházíme hájit moderní model zemědělství s regionální produkcí potravin a péči o krajinu, tváří v tvář lidem, kteří si říkají ekologové, a kteří nás manipulačně prezentují jako antiekology, nepřátele přírody, kteří využívají krajinu.“
Farmářka chce demystifikovat vlka "Ano, zabijeme vlka, pokud je to nutné, není to hrozný zločin, jak nám předhazují aktivisté, vlků je všude dost. To neznamená, že si nevážíme živých tvorů, právě naopak."
Na této farmě v Authonu se uskutečnilo setkání s úřady o vlčí predaci skotu ve čtvrtek 31.10. 2024. Účast přislíbil odpovědný prefekt, ale jeho návštěva byla předchozího večera zrušena.
https://www.ledauphine.com/economie/2024/11/01/les-eleveurs-bovins-font-aussi-face-au-loup