Jaká je realita?
Pes je pravděpodobně nejstarší domestikované zvíře. Pomáhal s lovem a ochranou obydlí, později s ochranou stád. Pastevecký pes je určitě pomocník, který pomůže ochránit stáda před útoky vlků. Celou historii doprovázel pastevce. S novodobým příchodem vlků se jeho úloha znovu připomíná.
Sám pastevecké psy chovám.
Pastevecký pes je pomocník proti vlkům, ale ne všude, ne pro každého chovatele. Jeho použití u stáda má své úskalí a své limity.
Tak jako nás vlci neochrání před přemnoženou černou zvěří, nezachrání nás pastevecký pes před útoky vlků.
Je úplně jiná situace než v době, kdy se psi využívali v každodenním boji s nebezpečným vnějším světem. Většina pasteveckých plemen je spojená s horskou nebo podhorskou krajinou. Stáda se pásla na málo přístupných terénech. Doprovázel je pastevec s puškou v ruce. Do konce 19.století prakticky neexistovala turistika v dnešním slova smyslu. Tito psi se většinou pohybovali mimo přímý kontakt s lidmi. Do hor nechodil nikdo jen tak na výlet nebo se projet na kole.
I přes pomoc těchto psů nakonec takřka všude přikročili k vyhubení vlků. Prostě to nefungovalo bez nechtěných vedlejších dopadů.
Dnes vám AOPK (na stádo o velikosti do 100 kusů hospodářských zvířat je vhodné mít minimálně dva pastevecké psy, na dalších cca 100 kusů zvířat ve stádě připadá 0,5–1 pastevecký pes navíc), Hnutí DUHA (PASTEVEČTÍ PSI, Praktická příručka pro chovatele ovcí a koz) a podobné instituce doporučují nákup pasteveckých psů k ochraně stád, nejlépe v kombinaci s elektrickým ohradníkem. Na jejich nákup je možné využít dotace.
Hnutí DUHA zprostředkovává nákup těchto psů z ciziny. Připravilo také exkurzi u slovenského chovatele ovcí a zkušeného odborníka na chov a výcvik pasteveckých psů na Slovensku, Petera Hatalu.
Návštěva Hnutí DUHA u Petera Hatala na Slovensku
Právě zkušenosti Petera Hataly, který pastevecké psy vychovává staletími prověřenými metodami, mohou být podle Hnutí DUHA výraznou pomocí pro další chovatele hospodářských zvířat v České republice, kteří se pro zabezpečení svých stád rozhodli využít služeb pasteveckého psa.
A jak hodnotí své zkušenosti s vlky sám Peter Hatala?
„Nelze si pořídit pasteveckého psa jen tak, bez zkušeností. Vím, že na pořízení jsou dotace, ale pastevecký pes se neprodává v krámu hned vedle rohlíků a salámů. Představte si situaci, že zemědělec, který má ovce, ale nikdy nechoval psy, si má najednou pořídit pasteveckého psa, který potřebuje specifický přístup a výcvik. Neví jak se psem zacházet, jak ho cvičit, co s ním dělat. Má jen dotaci na jeho pořízení. To je absurdní a těch absurdit kolem pořizování pasteveckých psů se publikuje mnohem víc. Ochránci přírody uvádějí, že když si pastevec pořídí pasteveckého psa, je po problémech. Ale to přece takto nelze říct! Výcvik psa, než bude moci být se stádem ovcí, trvá i více než dva roky. Začíná se od štěněte a postupně se se psem pracuje. Nedovedu si představit, že by se dospělý vycvičený pastevecký pes převezl do jiné lokality k ovcím, které na něj nejsou zvyklé, a byl by pod dozorem člověka, který se psy nemá žádné zkušenosti. To zásadně takto nejde. A navíc – opravdu si myslíte, že kvalitně vycvičeného pasteveckého psa někdo prodá? Proč by to dělal? Nikdy bych se nepasoval do situace, že bez základních znalostí a hlavně praktických zkušeností bych radil lidem, aby si pořídili pasteveckého psa! Evidentně to některým ochráncům přírody ale nevadí, klidně sebevědomě, ale naprosto teoreticky radí lidem, ale zkušenosti nemají prakticky žádné. Když má pastevec účinně chránit stádo, měl by mít tolik psů, kolik útočí vlků. A také mě zkušenosti naučily, že pouze pastevecký pes nestačí. Je důležitý při ochraně stáda, ale není to všelék.
Peter Hatala z Brusna v jiném rozhovoru popisuje současnou situaci s ochranou stád před útoky vlků na Slovensku. Říká, že z hlídání ovcí jsou už všichni unavení. V očích pastevců je vidět zoufalost a smutek. Po těžké práci nemají ani klidný spánek, střídají se jako vojáci na hlídkách. "V noci jeden bača spí, druhý dřímá a třetí hlídá při ohradě. Dokdy se to dá vydržet, když přes den musíte dělat? Vlk bude dřímat a bude se na vás dívat, on si odpočine, my ne "stěžuje si pan Hatala. Na výchovu ovčáckých psů, či kotce nedostanou na Slovensku žádnou podporu. "Elektrický ohradník na ovci platí, ale na vlka neplatí, ten si najde místo kudy projde "uvádí Hatala. Pokud má mít lidská práce a lidský život cenu, tak je vlka nutné regulovat. Nemůžeme pořád poslouchat jen lidi, kteří nejsou za nic odpovědní, protože jim se nic neděje, když vlk roztrhá ovce, ale nám se děje ", ostře dokončuje bača Peter Hatala.
Ještě jedna poznámka ve spojitosti s pasteveckým psem.
V roce 2018 Francie platila 3660 pasteveckých psů a 427 pastevců na plný úvazek na ochranu stád před útoky vlků, dalším chovatelům finančně kompenzovala stovky tisíc hodin vícepráce. Přesto v tomto roce vlci zabili ve Francii 12 058 ovcí, každý vlk asi 30 domácích zvířat. Podle studie (Hodnocení účinnosti prostředků ochrany stád 2009–2014), kterou si nechala vypracovat francouzská vláda je praxe velmi kontraverzní.
Hodnocení účinnosti prostředků ochrany stád 2009–2014
Hlavní výhrady se týkaly vysoké pracnosti péče o psy.
Dále se pravidelně vyskytují následující problémy, které musí každý zájemce vzít v úvahu:
- vysoké náklady na psy (900 až 1000 € / psa / rok)
- konflikty s turisty
- problém s lovem zvěře
- problémy s místním obyvatelstvem (štěkot v nočních hodinách v blízkosti obydlí)
- komplikace s dělením stáda a následná reakce psů
- konflikty mezi psy v době krmení
- problémy s psy ve stájích v zimním období (potraty ovcí), musí být v kotcích
- chovatelé tvrdí, že tento způsob ochrany není vždy účinný, protože pes nemůže pracovat ve dne v noci. Vlk vyvíjí tlak na psy s cílem snížit jejich ostražitost, psi se pak stávají agresivnější kvůli své únavě
- použitelnost psů je časově omezená, aktivní hlídání stáda vyžaduje mladé psy (nejlepší účinnost mezi 2 a 7 lety)
- většinou je nutná sterilizace fen i psů kvůli lepší ovladatelnosti
- nedostatečné kompetence k chovu těchto psů
To jsou hlavní problémy spojené s chovem pasteveckých psů přenesené z dlouholeté praxe.
Tento způsob ochrany je tedy považován za účinný, ale kvůli mnoha závažným problémům je jeho implementace omezená.
Důležité je nechat si poradit od zkušeného chovatele, ne od amatéra.
Není to jen hodný medvídek, který svým štěkotem zažene vlky.
Není to pes, kterého dáte za pár týdnů do útulku.
Musíte zvážit, jestli si ke strachu o své stádo kvůli útokům vlků, nepřidáte ještě obavy spojené s odpovědností za tyto psy.
Proto by měli všichni zájemci o nákup pasteveckých psů pro ochranu stáda zvážit všechna pro a proti.
.
.
Tomáš Havrlant
16.listopadu 2020
.
.
https://www.selmy.cz/clanky/chovatele-zacinaji-vyuzivat-k-ochrane-stad-pastevecke-psy/
https://www.polovnickakomora.sk/attachments/article/2110/ts_kvota_lovu_vlka_fin_2020.pdf
Évaluation de l’efficacité des moyens de protection des troupeaux domestiques contre la prédation exercée par le loup
Période 2009-2014
obrázek:
https://www.csfd.cz/film/31189-bella-a-sebastian-dobrodruzstvi-pokracuje/prehled/
http://www.ochranaovci.cz/pastevecky-pes/
Bella a Sebastián