Francouzský vědec Jean-Marc Moriceau je absolvent Univerzita Paris-I-Panthéon-Sorbonne (někdy známá jako Sorbonna ). Během své výzkumné práce zaznamenal zmínky o útocích vlků na lidi a uvědomil si význam vlivu vlků na život na venkově a venkovskou ekonomiku.
Tento celosvětově uznávaný autor, který publikoval v několika knihách výsledky rozsáhlého vyšetřování krvavého soužití mezi člověkem a vlkem, se dnes vyjadřuje k současné ochraně vlků.
Sotva představila francouzská vláda nový Plán vlků, je veřejnost proti. Je kolem tohoto zvířete příliš mnoho vášně, příliš mnoho ideologie?
Poučme se z historie. Tváří v tvář tomuto složitému tématu a tolika protichůdným zájmům je normální, že opozice je silná. Tento Plán snad umožní trochu napravit minulé chyby. Soužití zůstává o to těžší, že návrat vlka je založen od počátku na lži. V roce 1993 stát uvedl v omyl chovatele přísahou, že první útoky na pastviny způsobili jen psi a ne vlci. Pod nátlakem jistých ekologů bylo doporučeno nic o problémech s vlky neříkat. Kompromis dnes bude velmi obtížný, ale ne nemožný, za předpokladu připravované revize postavení vlka v celé Evropě.
Na rozdíl od toho, co se často opakuje, ani na druhé straně Alp nebo Pyrenejí není soužití s lidmi idylické, že?
Věřit, že jinde v Evropě jde všechno kolem vlků dobře, je jen fikce šířená aktivisty. V Katalánsku stejně jako v Itálii to dopadlo špatně. V Lombardii nebo Piemontu je situace dramatická a pastevci jsou opravdu velmi zoufalí, naštvaní a vůči vlkům nepřátelští.
Přes tisíce útoků vlků na lidi, které jste zaznamenali od středověku ve Francii, podle vás ilustruje nedostatky a slabosti dnešního státu...
Vlk, který žije ve smečkách, je velmi inteligentní, oportunistické zvíře, schopné vyhýbat se pastím a obcházet překážky. Za své přežití vděčí jen velmi obratnému vyhodnocení rovnováhy sil, který udržuje s člověkem. Pokaždé, když byli lidé oslabeni, stal se vlk odvážnější. Ať už jde o období občanské války, nebo jako dnes o nátlakové situace, které vytvářejí ekologové proti pastevcům a místním komunitám. Vlk ví, jak báječně využít nedostatků v našem přístupu a posunout hranice, ať už zeměpisné nebo strachu z blízkosti lidí kvůli našemu přístupu k němu. Jak jsem říkal, vlk je velmi inteligentní, oportunistické zvíře, které ví, jak posunout rovnováhu sil s člověkem ve svůj prospěch.
https://infos.niooz.fr/le-loup-est-il-toujours-un-loup-pour-l-homme-48695613.shtml
Historie zlého vlka : 3000 útoků na lidi ve Francii, 15. - 20. století , Paříž, Fayard ,, 623 stran. ( ISBN 978-2-213-62880-6 )
Bestie z Gévaudan: 1764-1767 , Paříž, Larousse, kol. "Historie jako román",, 284 stran. ( ISBN 978-2-03-584173-5 ).
Muž proti vlku: válka dvou tisíc let , Paříž, Fayard ,, 479 stran. ( ISBN 978-2-213-63555-2 )
Po stopách vlka. Tour de France a historický a kulturní atlas vlka , od středověku po současnost, Paříž, Montbel , 2013, 352 s. ( ISBN 978-2-35653-067-7 )
Vlk v otázkách: fantazie a realita , Buchet Chastel, 2015, 218 s.