Konference se účastnili zástupci Regionálního ředitelství pro ochranu životního prostředí ve Vratislavi (Wrocław) a Oblastního ředitelství státních lesů ve Vratislavi.
Za českou stranu přijel starosta Vernéřovic a pověřenec SCHOK pro vlky Ing. Tomáš Havrlant, místopředseda SCHOK Ing. Roman Cieślar a ředitelka Kanceláře OAK v Trutnově Ing. Marcela Jezberová.
Konference se také účastnili zástupci polské politické reprezentace, za které promluvil primátor města Wałbrzych MUDr. Roman Szełemej, PhD.
Problém s vlky je v Polsku podobný jako u nás a prakticky v celé Evropě.
V Polsku mají velmi dobře zdokumentované nejen škody, které vlci působí na hospodářských zvířatech zemědělcům.
Stejný význam také přikládají škodám na zvěři, kterou vlci dělají v jejich honitbách.
U nás je to ze strany ochránců vlků prezentované jako pozitivní proces, v Polsku naopak. Podobně jako u nás vlci na prvním místě likvidují tamní muflony a trofejovou zvěř.
Velké obavy vyslovují tamní starostové. Každodenně jsou konfrontovaní s obyvateli, kteří hlásí setkání s vlky přes den v blízkosti obydlí. Vlci jsou dokonce pozorovaní v okrajových čtvrtích velkého Valbřichu (115 000 obyvatel).
Tomáš Havrlant ve svém příspěvku představil současnou situaci s vlky v České republice, vývoj v okolních státech a posun v přístupu k vlkům v rámci Evropské unie. Příspěvek byl překládán do polštiny panem Henrykem Luchowskim.
Roman Cieślar pak v polštině seznámil přítomné s postojem SCHOK a postupem vyjednávání se státem. Sám chová na ochranu stáda psy plemene podhalaňský ovčák, které pochází právě z Polska.
Zástupci Regionálního ředitelství pro ochranu životního prostředí ve Vratislavi prezentovali své výsledky monitoringu vlčích rodin v Dolnoslezském vojvodství. Některé smečky částečně zasahují i k nám. Vzhledem k tomu, že se jejich předložené mapy odlišovaly od pozorování a zkušeností některých přítomných, následovala vzrušená debata.
Ochranáři ještě předložili doporučený postup, jak zacházet s vlky, kteří se přibližují k lidem. Tato několika bodová tabulka, založená na stupňujícím se plašení vlků, vychází z doporučení LCIE (Large Carnivore Initiative for Europe) a obdobný postup se snaží prosazovat i naši ochranáři. Navrhovaný postup vzbudil spíše úsměv a rozpaky.
Po oficiálních příspěvcích následovala debata, která potvrdila špatné zkušenosti s vlky a obavy z budoucnosti, jestli se nezačne problém rychle řešit.
Chtěl bych poděkovat polské straně za pozvání na konferenci a možnost podělit se o naše zkušenosti. Dostalo se nám vřelého přijetí.
Spolupráce s Polskem bude přínosná pro obě strany. Tak jako jsme si před časem začali vyměňovat zkušenosti s vlky a s jednáním s úřady s chovateli v Německu, Francii a na Slovensku.
Tomáš Havrlant