Čtvrtým rokem "tančí" s vlky

  • 22. července 2024
  • 5 minut čtení
  • 205
Čtyři roky žije v obavách před vlčími útoky také ovčák Oldřich Kocek z Babí na Trutnovsku, u něhož tyto největší evropské psovité šelmy úřadovali dvakrát. Naposledy loni v září, kdy mu během jediné noci zadávily 20 ovcí.

Podle údajů agentury ochrany přírody a krajiny České republiky byla na našem území v loňském roce zaznamenal bezmála 300 útoku vlků obecný na hospodářská zvířata z celkového počtu 788 usmrcených zvířat bylo 653 ovcí, 17 koz a 108 kusů skotu a dva psi.

Na farmě Babí u Trutnova má Oldřich Kocet aktuálně 125 dospělých ovcí s jehňaty, které jsou po většinu roku na pastvině o výměře 33 hektarů.

„Poprvé jsem zaznamenal útok vlka 15. ledna v roce 2020. Při každodenní ranní kontrole zvířat na pastvině jsem si všiml několika krkavců. To upoutalo moji pozornost. Zvířata byla natlačená v rohu ohrady, při bližším ohledání místa jsem našel torzo těla obce bez měkkých tkání v oblasti břicha ostatky byly od ohrady ve vzdálenosti asi 35 m. Ze stop se dalo vyčíst, že vlk se snažil dostat do ohrady na třech místech, přestože ohrada byla pod proudem neodradily ho ani dva neúspěšné pokusy. Než se podrbal v místě bývalého potoka systematicky hledal slabinu až ji našel.“

„V loňském roce jsem několikrát vyhnal vlka od oplocení, respektive od stáda. Bohužel na ráno 20. září do smrti nezapomenu. Předešlý večer jsem přehnal stádo 49 ovcí na novou pastvinu. A jako vždy jsem obešel ohradu a vše zkontroloval. Vše se zdálo být v pořádku, když jsem kolem 19:00 vracel domů, Když jsem však ráno přišel k ohradě, nevěřil jsem svým očím. Kolem zvířat nahloučených v sobě byly zabité ovce pokousané na krku a potrhané na mezihrudí žebrech a jedna měla částečně otevřenou břišní dutinu. Smečka asi pět dospělých vlků se třemi štěňaty mi zabila 19 plemenných ovcí ve věku od 2,5 do 11 let klasifikovaných ve třídách ER a EA. Byla tam i ovce s CPH 123 procent, šampiónka elitního nákupního trhu v Lysé nad Labem. Další tři ovečky byly viditelné poraněné, pět dnů po útoku uhynula jedna ovce na vnitřní poranění. Zwartblesky chovám přes 20 let a tato ztráta je pro mě nenahraditelné. Nejhorší je ale pro mne to, že mám stále před očima, jak se moje ovečky spokojeně pásly, běhaly a dováděly a následující den byly mrtvé. Nechápu, jak se mohlo stát, že bylo přetrhané 3mm silné lanko vodiče, které by mělo vydržet nápor 150 kg. Po několika dnech jsem našel místo, kde se vlci pokoušeli podhrabat. Zkrátka nic je nezastaví“ zoufal si ovčák, který kvůli vlkům většinu noci v posledních letech probdí.

Ještě donedávna měl oplocení pastvin zabránit úniku zvířat. Novodobým požadavkem je zajistit ochranu proti vniknutí vlků. Doporučená preventivní opatření snižující riziko útoku vlka zahrnuje zabezpečení v podobě elektrického ohradníku a pořízení pasteveckého psa. Podle některých údajů se tímto způsobem ochránit útoky vlků až 80% případech s pasteveckým psem, prý je úspěšnost až 95%.

„Vzhledem k tomu, že produkují plemena zvířat a musím mít stádo rozdělené na doporučení příslušné instituce bych měl mít u každého stáda dva až tři psy, což by znamenalo mít až 21 psů. Mým záměrem je ale chovat ovce, ne psy. Za účelem nahánění a hlídání ovcí aktuálně využívám tři psy, 2 kangalky a fenu německého ovčáka. Uvažuji o pořízení dalších psů, ale štěňata kangalů anatolských pasteveckých psů, které se u nás nabízejí ovce nikdy neviděla.

Co se týká výšky oplocení standardně doporučovaných 120 cm je podle mne málo, bylo zdokumentováno, že skočí z místa až do výšky 140 cm. Funkční oplocení by mělo být vysoké minimálně 150 cm, ale v místě, kde terénní nerovnost mělo být ještě o 50 cm vyšší. Důležité zabezpečit ohradu proti podhrabání, tak aby spodní část oplocení umístěna ve výšce 15 až 25 cm. Důležitá je údržba porostu pod ohradníkem.

„V mém případě se jedná o údržbu oplocení, který má 6,5 kilometru. Pokud je počasí a tráva roste sekání mi zabere spoustu času, které bych mohl využít pro práci se zvířaty.“

„Také je nesmyslné, aby se ovce na noc zavíraly do kočáru a ráno vyháněly na pastvu. Jak jsem uvedl, mám stát do rozdělen podle kategorií, které pasu v 7 oplůtcích rozmístěných na ploše 33 hektarů. Podle toho bych asi celé dopoledne trávil vyháněním ovcí a odpoledne bych stádo zaháněl. Ale jakmile se oteplí zvířata se přes den schovávají pod stromy, kde je chladněji a pasou se, když slunce tolik nesvítí. V letních horkých dnech se pasou pouze od západu do východu slunce. Od kancelářského stolu to může vypadat jednoduše, ale to už by bylo povídání na úplně jiné téma“ posteskl si zkušený ovčák.

Chovatelé hospodářských zvířat mohou uplatňovat náhradu za škody způsobené vlkem. Za účelem sjednocení postupu a usnadnění stanovení výše náhrady škod Svaz chovatelů ovcí a koz sestavil ceník jednotlivých kategorií zvířat, jeho použití doporučilo v rámci společného jednání jak Ministerstvo životního prostředí, tak i Ministerstvo zemědělství. Pro úplnost zbývá ještě dodat, že na základě nového titulu, který je v platnosti od ledna loňského roku, mají chovatelé nárok také na náhradu újmy za ztížení pastvy hospodářských zvířat v oblastech opakovaného výskytu vlka obecného.

článek na str. 37, Zemědělec 29/2024 Martin Jedlička

kráceno