Covid a vlci

  • 23. března 2021
  • 4 minuty čtení
  • 714
S mírnou nadsázkou se na problémy současného světa dívá pan Jan Šefc.

Covid a vlci

Co mají společného?

Regulují přemnožené obyvatelstvo naší krásné planety. Oba jsou vrcholovými predátory. Zaměřují se na staré, slabé, nemocné kusy. Udržují v přírodě rovnováhu.

Co je na nich rozdílného?

Vlka na rozdíl od covidu skoro všichni vítáme, usnadňujeme mu jeho práci. Těšíme se z jeho návratu. Vzhlížíme k němu jako k něčemu božskému. Něčemu, co zachrání naši zdevastovanou přírodu. Něčemu, co nám pomůže vyhubit kůrovce, zemědělce, potrestat myslivce a vytvořit nové pracovní příležitosti v ochraně přírody. Někteří mohou čerpat ze státního rozpočtu milionové částky na jeho monitoring a propagaci. Ti, co čerpat nemohou, jsou za vyčerpané peníze masírováni myšlenkami, jak je vlk pro náš život důležitý a nezbytný.

Je divné, že naši předci vlka vyhubili. Proč asi? Protože je silnější než člověk, chytřejší než člověk, nebo je jenom nepřizpůsobivý druh, který člověka odjakživa týral. Je divné proč nám tento živočišný druh dosud nechyběl. Jednoduše proto, protože před padesáti lety se skoro všechno muselo v zemědělství, i v běžném životě dělat ručně. Tomu jsme si už odvykli.

Dnes už má málokdo za domkem záhony zeleniny, pole s bramborami a v chlívku kozu, prase, slepice. To je ale velká škoda. Takové políčko, motyka, vidle, lopata, hrábě mají obrovský výchovný potenciál. Člověka udržují v kondici, vzdělávají ho, naučí ho zručnosti a jinému myšlení. K tomuto vzdělávání nejsou potřeba granty ani jiné výzkumy. Ušetří se mnoho milionů. Co dalšího nám takové vidle v životě přinesou? Soběstačnost, krátké dodavatelské řetězce, využívání domácích surovin šetrné životní prostředí. Přinesou nám též jiný náhled na svět.

Člověk, když večer přijde domů a je fyzicky udřený, přemýšlí, jak to udělat, aby si život ulehčil, a ne aby si ho ztížil.

A co dělá dnešní člověk!

Přemýšlí, co mu v životě ještě chybí, co nemá, aby se nenudil!

Dnešní člověk má všechno. Má supermarket, kde najde jídlo za mrzký dotovaný peníz. Má auto, aby ho nebolely nohy, když jede 400 metrů do své kanceláře. Má auto, aby dojel na nákup 200 metrů od domu. Má mobil, aby zavolal na děti ve vedlejším pokoji, že je oběd. Má počítač, aby se nenudil. Na stěně televizi, aby mohl sledovat seriály. Třikrát ročně dovolenou nejlépe v cizině, na druhém konci světa.

Co dnešnímu člověku chybí? Vlk a Covid 19.

Vlk mu chyběl, protože je tak neschopný, že neumí zregulovat přemnoženou spárkatou zvěř. Neumí si vážit práce svých předků. Neváží si lidí, kteří se snaží chovat dobytek udržující naši krajinu kulturní bez invazivních bylin. Vlk mu chyběl proto, protože má náhled na svět skrz monitor počítače. Dnešní člověk, když slyší slovo mozol, tak hledá na wikipedii, co to je. Co je to vlastně ten mozol? Je to něco starého, nemoderního, vzácného a divného. Mají to také lidé, kteří ničí přírodu tím, že se starají o domácí zvířata, pole a lesy. Dnešní člověk neví coby, potřebuje divočinu. Potřebuje vlka, aby nastolil v přírodě rovnováhu.

A proč člověku chybí Covid? Protože je přemnožený druh, chová se neurvale, myslí si, že bude pánem na Zemi.

Člověk moderního světa už všechno má, buduje digitální svět, potřebuje stále víc. Pro brambory nechodí na pole, ale jezdí kamionem do Španělska. Maso vozí z Německa. Vejce přiveze z Polska. Květiny na hrob nakoupí v Holandsku. Oblečení sežene v Thajsku. Vidle a motyku doveze z Číny.

A co si ještě dnešní člověk doveze? Covid 19.

Takovou moderní rýmičku, co dokáže probudit celý svět. Najednou zjistíme, že kamion pro brambory do Španělska nepustí policisté na hranicích. Že maso nebude, protože ho vozíme z Německa. Vejce nekoupíme, protože se vozí z Polska. Léky nebudou, protože se vyrábí v Číně. Nemocnic máme málo, protože nebyly potřeba. Taktéž personál šel pracovat do Německa.

A co nám zbývá?

Trochu se nad sebou zamyslet!

Vzít do ruky lopatu a vidle, udělat si mozol, poněvadž to je ten správný výchovný prostředek na veškerou rozmrzelost a mega blahobyt!