Bernská úmluva. Promarněná příležitost vnímaná ve Francii jako zrada.

  • 21. prosince 2022
  • 5 minut čtení
  • 504
Ve Francii zavládlo mezi obyvatelstvem venkova velké rozčarování a hněv. Francie zradila své chovatele a vzdala se svých předchozích závazků a připojila se k Evropské komisi, která podporuje přílišnou ochranu vlka.

Na okraj Tour de France se prezident republiky Emmanuel Macron 21. července 2022 v Argelès-Gazost vyslovil pro změnu statutu ochrany vlků. Ministr zemědělství Marc Fesneau v návaznosti prohlásil, že chce směrnici o stanovištích znovu přezkoumat během zasedání Evropské rady pro zemědělství a rybolov 26. září 2022. Poté 2. srpna stejný ministr v Senátu zopakoval, že prosazuje uvolnění ochrany vlka. Ale o pět měsíců později, vláda udělá nepochopitelný obrat.

Nátlak ochránců vlků slavil úspěch.

V době, kdy vláda mohla jednat během jednání stálého výboru Bernské úmluvy o ochraně volně žijících živočichů (1), dala hlasem delegáta ministra pro město Oliviera Kleina najevo, že „snížení stavu ochrany vlka na evropské úrovni je předčasné“ (2). Tato mezinárodní úmluva, projednávaná každý rok ve stálém výboru, 29. listopadu vrátila na stůl pozměňovací návrh Švýcarska, jehož cílem je změnit vlka z přísně chráněného druhu na jednoduše chráněného (3). Tato změna statusu by podle Švýcarské konfederace umožnila „přizpůsobení úmluvy skutečné situaci“, kdy vlk za 40 let z velké části znovu dobyl západní Evropu (5).

Francie se vzdala svých předchozích závazků a zcela se připojila k Evropské komisi, která je pro přílišnou ochranu vlka. A pro zjednodušení na něj přenesla svůj mandát, což nebyla povinná akce, protože hlasy byly vyhrazeny signatářským státům Bernské úmluvy v poměru jeden hlas na stát. Přenesla Francie v tichosti svou jurisdikci nad biologickou rozmanitostí na Brusel? Výsledkem je, že švýcarský pozměňovací návrh, který by umožnil zmírnit ochranu vlka, byl zamítnut 30 hlasy proti, a to díky zablokovanému hlasování Komise, Evropské rady a 27 členských států EU. 6 hlasů pro švýcarský pozměňovací návrh a 3 členové se zdrželi hlasování nemají velkou váhu ve většinovém systému Bernské úmluvy, kde jakákoli změna vyžaduje získání 2/3 hlasů.

Počet vlků v Evropě, kromě Ruska, Běloruska, Moldavska a Ukrajina, které se zpráva netýká, v roce 2021 oficiálně činí 21 500, včetně 19 000 jen pro 27 zemí EU. To by zařadilo tento druh do kategorie „nejmenší obavy“ v rámci Červeného seznamu IUCN. Vlci zažívají obrovskou expanzi s vědomím, že oficiální údaje jsou ze strany ochranářů dobrovolně podhodnoceny, aby se předešlo rizikům „regulace“ požadované venkovským obyvatelstvem.

Zpráva nazvaná „Hodnocení stavu ochrany vlka (canis lupus) v Evropě“, kterou napsali Luigi Boitani et al. z LCIE, říká vše o příznivém stavu vlčí populace záměrně někdy až nepochopitelným vědeckým stylem (4).

Evropský parlament, který přijal dne 24. listopadu 306 hlasy pro, 225 hlasy proti rezoluci o velkých šelmách ve prospěch švýcarského pozměňovacího návrhu, který požaduje snížení stupně ochrany vlků. Ačkoli toto usnesení není pro Komisy závazné, Parlament totiž nemá žádnou pravomoc proti pravomocem Komise a Rady – má zásluhu na tom, že odráží podráždění obyvatelstva, zejména chovatelů pasených zvířat, kteří se stále častěji stávají obětí vlčí predace. Vlk, který už nemá nic společného s divokou šelmou do té míry, že klidně vstoupí do hospodářských budov a nebezpečně se přiblíží k lidem, kterých se už vůbec nebojí. Jak uznala LCIE, „trvalé oblasti výskytu vlků mají průměrnou hustotu zalidnění 90 lidí/km2, což odráží vysoký stupeň adaptace na lidskou přítomnost“. Evropská unie s podporou Francie tak přehnaně chrání nový druh, který nemá nic společného se skutečnými divokými vlky, s těmi z Ruska nebo Severní Ameriky.

DOKUMENTY:

1 – Bernská úmluva: přijata 19. září 1979, kdy v západní Evropě již nebyli žádní vlci. V platnost vstoupila 1. června 1982, byla ratifikována pouze Francií 26. dubna 1990 a vstoupila v platnost 1. září za vlády Michela Rocarda. Brice Lalonde byl tehdy ministrem delegátem odpovědným za životní prostředí.

https://eur-lex.europa.eu/legal-content/FR/TXT/HTML/?uri=CELEX:21979A0919(01)&from=FR _

2 - otázka k ústnímu zodpovězení na schůzi dne 22. listopadu 2022

https://www.assemblee-nationale.fr/dyn/16/comptes-rendus/seance/session-ordinaire-de-2022-2023/premiere-seance-du-mardi-22-novembre-2022

3 – Švýcarská změna

https://rm.coe.int/proposal-for-amendment-to-appendices-to-the-convention-relative-to-the-conse/16808e84a6

4 - Zpráva LCIE: Posouzení stavu ochrany vlka

https://rm.coe.int/inf45f-2022-evaluation-de-l-state-de-conservation-du-wolf-en-europe/1680a8e63f

5 - Záznam hlasování o švýcarském pozměňovacím návrhu

NAVRHOVANÁ ZMĚNA: PŘESUNUTÍ VLKA (CANIS LUPUS) Z PŘÍLOHY II DO PŘÍLOHY III ÚMLUVY

Příslušný dokument: T-PVS/Inf(2022)45 -

Celoevropské hodnocení stavu ochrany vlka Předseda připomněl, že v roce 2018 Švýcarsko navrhlo změnu příloh úmluvy v souladu s čl. 17 odst. 1 Bernské úmluvy, aby se vlk ( Canis lupus ) z přílohy II (přísně chráněné druhy fauny) do přílohy III (chráněné druhy fauny). 38. stálý výbor nepřijal rozhodnutí o navrhované změně, protože smluvní strany nebyly připraveny zaujmout stanovisko. Po obnovení žádosti Švýcarskem dne 5. dubna 2022 a v souladu s čl. 17 odst. 2 úmluvy se Stálý výbor vyzývá, aby znovu zvážil návrh na změnu dodatků II a III.

Švýcarský delegát představil navrhovanou změnu a její důvody. Požádal také Stálý výbor, aby zaujal stanovisko k navrhované změně.

Předseda IUCN, Iniciativa velkých šelem v Evropě (LCIE), informuje strany o stavu ochrany vlka na celoevropské úrovni.

Na žádost zástupce Švýcarska jsou smluvní strany vyzvány k hlasování.

Ázerbájdžán, Bělorusko, Gruzie, Lichtenštejnsko, Švýcarsko a Turecko pozměňovací návrh podporují. Andorra, Island, EU a její členské státy a Spojené království jsou proti novele. Monako, Norsko a Srbsko se zdržely hlasování.

Jelikož nebylo splněno pravidlo dvoutřetinové většiny smluvních stran, navrhovaná změna nebyla přijata.

https://rm.coe.int/misc-f-2022/1680a94bbc

https://www.agoravox.fr/tribune-libre/article/loups-la-france-et-l-europe-245469