Vlk pokousal psa a zaútočil na rodinu

  • 5. listopadu 2022
  • 3 minuty čtení
  • 326
Dramatické scény se odehrály v obci Błażkowa (Dolní Slezsko, Polsko). Agresivní vlk napadl rodinu pracující v lese. Den předtím pokousal vlk psa na dvorku ve stejném městě. Problém s vlky začal trápit také obyvatele obce Czarny Dunajec (Małopolské vojvodství)

Obyvatelé malé vesničky Błażkowa se třesou o svou bezpečnost. Poslední zprávy ukazují, že se v oblasti potuluje extrémně agresivní vlk, který napadá nejen zvířata, ale i lidi.

O prvním incidentu informoval veterinární úřad v Lubawce. Ze zprávy vyplývá, že ve čtvrtek 20. října 2022 uprostřed dne vběhl do vesnice osamělý vlk, poté vtrhl do jednoho z domů a napadl psa.

"Nebál se lidí ani se nenechal odehnat a svou oběť neustále dávil. Po obdržení upozornění jsme šli rychle na pomoc. Podařilo se nám ho zahnat jen na chvíli až autem (hučení motoru / klaksonu), ale na převzetí zraněného nešťastného pejska to stačilo" - dočteme se v příspěvku veterinářů. Přes rychlý zásah veterinářů se život psa zachránit nepodařilo.

O den později nastala další dramatická situace. Vlk napadl rodinu pracující v okolním lese. Někteří lidé se v panice schovali v kabině traktoru, zbytek se snažil dravce zahnat motorovou pilou. Tentokrát nebyl nikdo zraněn.

Podle starosty oba útoky provedlo stejné zvíře. Představitelé místní samosprávy apelují na místní, aby nepouštěli své mazlíčky na volno a do vyřešení situace zajistili hospodářská zvířata.

Také obyvatelé obce Czarny Dunajec (Małopolské vojvodství) mají vážný problém.

Vlci se v oblasti už nějakou dobu živí hospodářskými zvířaty. Dosud zabili na jednom místě i třicet jedinců. Útočí i za bílého dne.

Útoky v posledních dnech zesílily. Vlci se přibližují k domům zejména v noci, ale objevují se i ve dne. Místní se začínají bát o svou bezpečnost.

"Takových případů bylo jen u nás už tucet. Jsou dny, kdy útočí 2-3x. Minulé pondělí došlo v okolí k útoku v 18 hodin a pak ve dvě hodiny ráno – říká starostra Władysław Łowisz.

Obyvatelé trpí těžkými ztrátami na svých zvířatech v důsledku útoků vlků. Někteří zemědělci ztratili většinu svého chovného stáda.

Současná legislativa EU neumožňuje účinnou obranu. Proto i zástupci státní ochrany apelují na změnu zákona.

"Vlci jsou v Polsku pod ochranou, takže ho není jak zastřelit. Plašení těchto zvířat zakazuje i zákon na ochranu přírody. Proto myslivecké spolky nemají způsob, jak tuto smečku zastrašit" vysvětluje Mariusz Hajduk z oddělení Ochrany životního prostředí úřadu obce.

https://www.o2.pl/informacje/gospodarze-drza-w-kilka-dni-wilki-zagryzly-juz-30-zwierzat-6829997139712672a

https://www.o2.pl/informacje/mieszkancy-blazkowej-przerazeni-wilk-zagryzl-psa-dzien-pozniej-zaatakowal-rodzine-6826814597413824a