Po zrušení ochrany již delší dobu volali někteří občané a politici na středozápadě USA. Ministr vnitra David Bernhardt ve čtvrtek 29.10.2020 oznámil, že vlci svým rozmachem překonali veškerá očekávání, která měli ochránci přírody v době, kdy je prohlásili za ohrožené. Mimo Aljašku a Havaj čítá nyní populace divoce žijících vlků v USA více než 6 000 vlků, což výrazně překračuje kombinované cíle obnovy pro populace Skalistých hor a na západ od Velkých jezer.
Ochranu psovitým šelmám ve státech Idaho a Montana zrušil již Trumpův demokratický předchůdce Barack Obama. Nyní bude po celých USA jen na úřadech jednotlivých států, jak se k vlkům postaví. Jedině aktivní management vlků zajistí dlouhodobé přežití tohoto druhu.
"Dnešek je velkým vítězstvím pro vědu a profesionální management divoké zvěře." Šedý vlk je jedním z mála skutečných úspěchů zákona o ohrožených druzích a splnil všechna vědecká kritéria pro vyřazení ze seznamu, “ uvedl americký kongresman Paul Gosar (AZ-04) . "Jeho vyřazení předá kontrolu zpět tam, kam patří, státům a místním vládám." To je jasná výhra pro farmáře a občany venkovských oblastí, jejichž živobytí bylo ohroženo rostoucí populací šedých vlků. Tleskám prezidentu Trumpovi a ministru Bernhardtovi za to, že jednali podle rad vědecké obce a podnikli tato rozhodná opatření. “
Porovnejte přístup k vlkům v USA a v EU.
USA se rozkládají bez Aljašky na ploše 8 352 725 km² a mají 327 652 694 obyvatel (35 ob. / km² ). Ustupují od federální ochrany 6 000 vlků.
Evropské unie, kde na ploše 4 233 262 km² s počtem 447 206 135 obyvatel (106 ob. / km²) žije kolem 30 000 vlků. Ochrana vlků je prakticky nedotknutelná.
USA na dvojnásobné rozloze s třetinovou hustotou populace nechtějí dále rozšiřovat vlčí popupaci.
V mnohem hustěji zalidněné Evropě s několikanásobným počtem vlků, je jejich ochrana hlavní cíl ochranářů.
https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/vlci-chraneny-druh-zuseni-usa.A201030_071308_zahranicni_bur