Vláda Britské Kolumbie zabila tisíce vlků, aby zabránila vyhynutí karibu.

  • 22. dubna 2024
  • 2 minuty čtení
  • 1070
17.dubna 2024 byla zveřejněná dlouhodobá studie, která potvrzuje, že redukce vlků má příznivý vliv na záchranu populace soba polárního v Kanadě.

Od roku 2015 se v horách Britské Kolumbie rozpoutal hon na vlky, to vše ve jménu záchrany stád karibu.

Každou zimu zabíjejí lovci najatí provinční vládou stovky vlků z nízko letící helikoptéry, někdy pomocí sledovacího obojku připevněného k „vlkovi Jidášovi“, který je vede k dalším členům smečky.

Téměř 2200 vlků bylo zabito, včetně 248 v poslední zimě.

Tato politika vyvolala žaloby a protesty ochranářských skupin a souboje ve vědeckých časopisech o tom, zda zabíjení vlků prospívá stádům karibu.

Tento týden v Ecological Applications nabízí výzkumný tým zkoumající 51 let populační trendy a ochranářské akce dosud nejúplnější analýzu sporného problému.

Dokonce i kritici zabíjení vlků říkají, že nabízí přesvědčivá data, že alespoň z krátkodobého hlediska je zabíjení vlků jednou z mála akcí, které pomáhají nemocným populacím karibu .

Početnost karibu jižních mezi lety 1991 a 2023 klesla o 51 %. Dokonce 37 % subpopulací bylo úplně vyhubeno. Redukce vlků byla jedinou účinnou metodou, která trvale zvyšovala populační růst stád karibu. Když byl snížen predační tlak, byl pozorován rychlý růst populace, a to i za současné změny klimatu a vysoké úrovně ztráty stanovišť.

https://esajournals.onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/eap.2965

https://www.science.org/content/article/controversial-wolf-killing-appears-help-caribou-concerns-persist