V Montaně může jeden lovec zabít pouze 5 vlků.

  • 18. listopadu 2022
  • 2 minuty čtení
  • 170
Soudce z Montany omezuje lov vlků poblíž Yellowstonského parku, obnovil limit lovu z roku 2020, který umožňuje pouze 5 zabití vlků na osobu namísto dříve povolených 20 vlků na lovce.

Státní úředníci povolili zabití 450 vlků během zimy 2021-22. Platí zastavení lovu poblíž Yellowstonského národního parku poté, co bylo zabito 23 vlků z parku.

Ochranářské skupiny minulý měsíc zažalovaly zákony z roku 2021 schválené zákonodárným sborem, které měly omezit počet šedých vlků tím, že usnadňují jejich zabíjení. Zákony umožňovaly používání pastí, které někteří považují za nehumánní, a vedly k pravidlům, která jednotlivcům dovolují zabít až 20 vlků – 10 lovem a 10 z do pastí.

Soudce státního okresního soudu Christopher Abbott v úterý 15.11.2022 nařídil, aby se Montana Fish Wildlife and Parks vrátily k limitu pěti zabitých vlků na osobu. Zablokoval také používání nástrah. Soudce odmítl žádost ochranářských skupin zastavit veškerý lov a odchyt vlků.

th (1).jpg

Ředitel Montana Fish, Wildlife and Parks Hank Worsech v prohlášení uvedl, že stát „prokázal, že umíme regulovat vlky“.

worsech_headshot.jpg

Guvernér Greg Gianforte kritizoval rozhodnutí v příspěvku na sociálních sítích a uvedl, že soudce „překročil své pravomoci, když se spojil s extrémními aktivisty“.

portrait_gianforte.jpg

Gianforte je velmi populární a má podporu místní komunity. Byl 3. listopadu 2020 zvolen 25. guvernérem Montany, získal více hlasů než kterýkoli jiný kandidát na guvernéra v historii Montany a vyhrál s největším náskokem.

Loni v zimě bylo v Montaně hlášeno celkem 273 zabitých vlků z populace asi 1100 vlků. Letos stát povolil zabití až 456 vlků.

https://www.foxnews.com/us/montana-judge-restricts-wolf-hunting-near-yellowstone-park

https://governor.mt.gov/about/

https://fwp.mt.gov/aboutfwp/director

https://www.kpax.com/news/montana-politics/after-a-battle-helena-judge-confirmed-by-mt-senate