"Je zřejmé, že rostoucí počet smeček a dospívání vlčích mláďat představuje stále větší problém pro horské pastviny a pro komunity, které jsou útoky vlků postiženi. Mezi oblíbené oběti patří skot, ovce, kozy, ale také osli a dokonce i domácí mazlíčci, jako jsou psi."
Postiženým ztrátou skotu byl tentokrát propagátor transhumance Marino Pagiusco, které, jak stojí za to připomenout, bylo v roce 2019 zařazeno na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Transhumance je druh pastevectví , které využívá sezónní přesun hospodářských zvířat mezi letními a zimními pastvinami. Slovo transhumance pochází z francouzštiny a pochází z latinských slov trans „přes“ a humus „země“.
"Včera v noci jsem cítil, jak jsou zvířata obzvlášť neklidná“ vysvětluje Marino Pagiusco, manažer společnosti Malga V Lotto Marcesina v Enegu „a tak jsem kolem čtvrté hodiny ráno spěchal mlhou na pastvinu. Všechno vypadalo normálně, ale ráno přišlo hořké zjištění: Dnes ráno jednu z mých krav zabil vlk. Okamžitě jsem kontaktoval provinční policii, abych incident nahlásil, a bylo mi řečeno, že dorazí později, abych měl trpělivost, protože minulou noc došlo k dalším nájezdům vlků na dobytek v Posině a Asiagu“.
„Situace se stala neudržitelnou“ pokračuje Pagiusco „jsem přesvědčen, že jediným řešením je opustit horské pastviny. Je nepředstavitelné, že takto budeme pokračovat v práci každý den. Ti, kteří by nás měli bránit, ztratili naši důvěru. A je jasné, že pokud instituce neudělají nic pro boj s touto situací, znamená to, že hodlají akceptovat opuštění pastvin. To znamená degradaci krajiny se vším, co z toho plyne pro ekonomiku dotčených území."
K podobné situaci došlo včera v Malga Cimo v Campolongo sul Brenta, kde mladá farmářka Valentina Pigato vodí na pastvu svůj skot vzácného plemene s omezeným rozšířením Burlina. "Je to už třetí rok po sobě, co nás vlk nenechá na pokoji. Nedávno jsme utrpěli další útok vlků se třemi zabitými telaty Burlina. Po včerejším útoku je jisté, že takové ztráty již nemůžeme dále tolerovat, takže ukončíme pastvu."