Útoky vlků v Dolním Slezsku. Chovatelé se cítí proti vlkům bezmocní

  • 13. června 2024
  • 3 minuty čtení
  • 88
Dolnoslezští chovatelé lomí rukama a mluví o masakrech, které vlci páchají na stádech. Za pár dní vlci zabili mimo jiné 30 ovcí v Jaszkowa Dolna a 14 v Radochówě. Podobných případů je v Polsku mnohem více a vždy je spojuje debata o ochraně těchto problematických zvířat.

Začátek léta není pro chovatele zvířat z Dolního Slezska nejlepší období. Podle místních médií jen na přelomu května a června vedly útoky smečky vlků k smrti několika desítek ovcí. Počet obětí se neklesá a každým dnem se zvyšuje.

Objevují se zprávy o dalších pokousaných koních, tentokrát ve Złotém Stoku. Další útoky byly hlášeny u Wałbrzychu v Czarny Bór. Vlci vyhubili téměř všechny muflony v Dolním Slezsku. Z několika stovek jich zbylo jen pár, možná jen tucet! Hospodáři zuří a požadují společně s Agrarní komorou monitoring vlčí populace a změnu zastaralých zákonných ustanovení.

Jedním z lidí, kteří měli obzvlášť brutální zkušenost s útoky vlků spojených ve smečce, je Tomasz Pawłowski, který provozuje farmu v Kladském údolí kousek od hranic s Českou republikou. Jak říká chovatel a bývalý voják v rozhovoru pro „Gazeta Wrocławska“, vlci v minulých dnech zabili 14 ovcí, z nichž většina byly matky a těhotné bahnice.

Značné přímé ztráty nejsou jediným problémem, který nejnovější masakr způsobil. Jelikož byly napadeny hlavně matky, mnoho mladých jehňat zůstalo bez péče a bez matek, které je krmily. Mléko z lahve jim proto musí dávat majitel sám. Kromě četných úmrtí je v jeho chovu také mnoho zraněných zvířat.

„Všude bylo spoustu krve. Byl to pořádný průšvih. Ukázka pro mladé vlky, jak zabíjet. Přicházeli a vraždili jeden po druhém. Jsem zničený. Toto stádo jsem tvořil mnoho let s láskou a velkou péčí. Byly to ovce dorperské, charakteristické černými hlavami. Dnes nevím, kolik ze stáda několika desítek zvířat zůstane, kolik přežije, protože mnoho dalších je zraněných. Ztratil jsem 15 kusů“ - říká Tomasz Pawłowski

„Pracovníci Dolnoslezského ředitelství ochrany životního prostředí nám říkají, že musíme instalovat ploty vysoké metrčtyřicet, což je jen o 20 cm víc, než mám já. To nepomůže! Protože je vlci překonají všechno. Také nám radí kopat sítě půl metru pod zem.“ - stěžoval si deníku další chovatel Andrzej Piwowar.

https://www.o2.pl/informacje/rzez-zwierzat-na-dolnym-slasku-hodowcy-czuja-sie-bezsilni-wobec-wilkow-7037837184056064a

https://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/polska/rze%C5%BA-zwierz%C4%85t-ko%C5%82o-k%C5%82odzka-i-wa%C5%82brzycha-rolnicy-domagaj%C4%85-si%C4%99-policzenia-wilk%C3%B3w-watahy-coraz-cz%C4%99%C5%9Bciej-atakuj%C4%85-na-dolnym-%C5%9Bl%C4%85sku/ar-BB1o6KQB