Útoky vlků na hospodářská zvířata se v roce 2022 v Lotyšsku zdvojnásobily - stát reaguje.

  • 27. března 2023
  • 2 minuty čtení
  • 56
Vlci v roce 2022 napadli v Lotyšsku nejméně dvakrát tolik hospodářských zvířat než loni. Mezi nimi je většina ovcí.

Na zhoršující se situaci reagoval stát.

Státní lesnická služba (VMD) 1. února oznámila, že v letošní sezóně povolí lov zvýšeného počtu vlků kvůli hlášenému nárůstu počtu útoků na hospodářská zvířata.

„V souvislosti s tím, že se zvýšil počet evidovaných hlášení o útocích vlků a výše jimi způsobených škod, navýšila Státní lesní správa pro loveckou sezónu 2023 povolený objem lovu vlka o 20 kusů na 300 vlků. Lovit se bude v těch revírech, ze kterých byly obdrženy informace o škodách způsobených vlky,“ uvedlo VMD.

Státní lesnická služba podle svých údajů dospěla k závěru, že je nutné zohlednit zájmy obyvatel venkova a zemědělců. Stav populace vlků v Lotyšsku je stabilní s rostoucí tendencí, a proto je přípustné zvýšit množství lovu vlků.

"Vlci stále častěji útočí na hospodářská zvířata a domácí mazlíčky, což způsobuje finanční ztráty. Lov snižuje riziko škod způsobených vlky na hospodářských zvířatech, umožňuje obyvatelům venkova cítit se bezpečněji a obecně zlepšuje schopnost společnosti koexistovat s vlčí populací," uvedl VMD na svých oficiálních stránkách, který je pomocným orgánem ministerstva zemědělství.

Za každým útokem vlků jsou konkrétní utrápená domácí zvířata a nešťastní chovatelé.

Lotyšský rozhlas navštívil chovatele ovcí Zigmārse Zaķise v obci Jelgava. Zaķis se letos dvakrát setkal s útoky vlků na své ovce. Za pomoci elektrického plotu chrání asi 70 zvířat, ale vlci na ně stejně zaútočili. I když je ztráta z hlediska peněz velká, Zack dodal, že je mnohem horší psychická zátěž.

„Jestli jednou vlk našel cestu na mou farmu, přijde podruhé a potřetí. To není normální. Musí být odstraněn,“ řekl farmář.

https://www.vmd.gov.lv/lv?utm_source=https%3A%2F%2Feng.lsm.lv%2F

https://eng.lsm.lv/article/society/environment/wolf-attacks-on-livestock-doubled-this-year-in-latvia.a484954/

https://eng.lsm.lv/article/society/environment/more-wolves-to-be-hunted-this-season-in-latvia.a494359/