Turisté upozorňují na problémy s pasteveckými psy ve Španělsku

  • 9. listopadu 2022
  • 3 minuty čtení
  • 167
Návštěvníci se bojí pasteveckých psů. Agresivita psů plemene španělský mastif vůči lidem je problém, který se rozšiřuje v oblasti Sierra Norte de Guadalajara. Incidenty byly opakovaně hlášeny velkou skupinou turistů prostřednictvím stránek spojených s turistikou – jako je paseoguadalajara.es – a prostřednictvím sociálních sítí.

Zvýšené využívání mastifů a elektrických sítí se rozšířilo v oblasti Serranía v důsledku nárůstu stížností rančerů na útoky vlků v posledních letech.

Po problémech mezi turisty a psy se tamní chovatelé bojí o další osud svého hospodaření. Založili "Platformu na obranu mastifa", která je složená z chovatelů ze Sierra Nort. Cílem Platformy je, aby dobytek a lidé mohli normálně koexistovat v přirozeném krajině. "Požadujeme, aby krajská správa označila problematické stezky, které psi s dobytkem zabírají, a aby vláda celou společnost upozornila na environmentální roli, kterou mastifové hrají při údržbě hor a ochraně přírody."

„Nám dva mastifové zabili psa, když jsme šli po cestě mezi Robleluengo a Campillo de Ranas. Psi ho mé ženě vytrhli z rukou a náraz způsobený útokem psů ji donutil zůstat několik měsíců v péči doktorů." popisuje situaci Carlose Fominaya, 64letého obyvatele Campillo de Ranas. „Oznámil jsem skutečnosti Civilní gardě v Cogolludu, šli jsme před soud, ale kvůli neznámým okolnostem byl případ odložen".

Javier Murcia, 44letý obyvatel Robleluenga, je dalším z postižených lidí. Se svými malými dětmi se procházel po lesní cestě mezi Campillo de Ranas a Majaelrayo, mastifové štěkali a pak je napadali a on byl nucen se jim bránit nožem. Situace se opakovala, kdy na něj při procházce s partnerkou zaútočili další čtyři psi. „Psy musí vždy ovládat pastýř a je absurdní, že kvůli ochraně dobytka před útokem vlků jsou lidé vystaveni nebezpečí. Nejsme hrozbou jako vlci a máme stejné právo užívat si hory,“ říká Murcia. Stejně tak se domnívá, že „dobytek a tradice je třeba chránit, ale ekologové a chovatelé svým přístupem ničí turistický ruch v Sieře“.

Alberto Chamorro, chovatel z Majaelrayo a mluvčí Platform in Defense of the Mastiff je v nelehké situaci. „Zacházejí s námi jako se zločinci. Všechno je to součást kampaně, která má ukončit zemědělské hospodaření v celé Sierra Norte,“ dodává. Chamorro, který již deset let spravuje kozí farmu v tomto horském městečku, tvrdí, že „žádný z mých osmi mastifů nikdy nikoho za deset let nenapadl. Jsou vycvičeni k ochraně stáda a pouze pokud se lidé přiblíží, štěkají, ale nekoušou ani neútočí."

Alberto-Chamorro-explotacion-Majaelrayo-Guadalajara_EDIIMA20170728_0592_19.jpg

Santos López Tabernero, provinční ředitel odboru zemědělství dodává: „ Některé stezky v přírodním parku Sierra Norte uzavřeme nebo opatříme cedulí, aby lidi varovala před přítomností mastifů a radila jim, aby se k nim nepřibližovali a drželi své mazlíčky na vodítku. Je nutné přijmout opatření, jako je tato signalizace oblastí s mastify, oddělení dobytka od turistických oblastí a výchova lidí, aby se naučili jednat v případě, že se setkají s mastifem, což je velké a děsivé zvíře, ale není nutně agresivní."

Konflikty mezi pasteveckými psy, obyvateli v jejich sousedství a turisty jsou stále častější po celé Evropě.

https://www.senderismoguadalajara.es/subida-pico-ocejon/

https://www.europapress.es/castilla-lamancha/noticia-ganaderos-sierra-norte-guadalajara-constituyen-plataforma-defensa-mastin-20170607142626.html

https://henaresaldia.com/la-junta-castilla-la-mancha-no-regulara-la-presencia-mastines-la-sierra-se-limitara-senalizar-presencia/