Redakční tým „NETZ NATUR“ natočí čtyři dokumenty ročně pro SRF (Swiss Radio and Television). Moderuje a komentuje je biolog Andreas Moser. Vycházejí z aktuálních nebo historických událostí nebo přírodních jevů ve Švýcarsku (portréty zvířat, stanovišť a zprávy o aktuálních přírodních událostech). Tento díl se věnuje návratu vlků do Švýcarska z pohledu příznivců vlků.
Uvedení dokumentu bylo součástí kampaně před referendem 27. září 2020. Celostátní hlasování mělo rozhodnout o rychlejším povolení k odstřelu vlků. Švýcarští voliči těsně odmítli změnit zákon o myslivosti, který by kantonům zjednodušil možnost vydat povolení pro odstřel vlků.
Tabulka s výsledky hlasování po jednotlivých kantonech je na:
Výsledek referenda jasně ukazuje rozdělení švýcarské společnosti, které kopíruje postoj k vlkům prakticky ve všech státech. Hlasování ukazuje rozdělení mezi městy a venkovem. Tam, kde mají s vlky praktické zkušenosti, jsou jednoznačně pro usnadnění regulace vlčí populace. Ve městech převládá naivní pohled na soužití s vlky. Ten, kdo vlka v životě neviděl, je jednoznačně pro vlky. Tam, kde jsou vlci součástí života lidí, jsou k jejich přítomnosti skeptičtí.
K tomuto názoru přispívá i vyznění dokumentu. Ten, kdo není nadšený s návratem vlků, podléhá podle dokumentu nepodloženým pověrám a strachu, který pramení z tmářského středověku. Dokonce je v dokumentu uvedeno, že řádění pedofilů bylo v minulosti milně připisováno vlkům.
Dokument idealizuje vliv vlků na okolní přírodu. Vlci prý loví jen slabá a nemocná zvířata. Škody na pasených zvířatech oproti tomu tvoří jen část ztrát, protože ovce na pastvě si přece může zlomit nohu nebo ji napadnout paraziti.
V roce2019 došlo ve Švýcarsku k 420 útokům vlků na hospodářská zvířata při předpokládaném počtu 80 vlků. A to přesto, že federální vláda dlouhodobě podniká aktivity k využití pasteveckých psů na ochranu stád a podporuje finančně jednotlivé pastevce (30000 švýcarských franků - 720 000Kč na průměrné stádo).
Psi jsou zdrojem problému s turisty. Dokonce se federální vláda postavila proti dovozu kangalů z Turecka, protože se obává útoků na lidi. Přitom chovatelé je stále častěji využívají pro jejich lepší výsledky v boji s vlky.
Je problém s udržováním tradice pastevectví v alpských oblastech. Už tak náročná práce je konfrontovaná s útoky vlků. To vše má vliv na postupnou změnu typické švýcarské alpské krajiny.
Díky značné autonomii kantonů, můžou místní vlády rozhodovat o vlčí politice. Právní úprava i v současné době umožňuje regulaci vlků, kteří působí škody. Většinou se jedná o mladé jedince, kteří jsou rychle odstraněni. Střelbě se věnují speciálně vyškolení lovci. Díky střelbě někteří vlci neztrácí plachost a snaží se vyhýbat lidem.
Počet vlků ve Švýcarsku a v Česku je srovnatelný.
Nesrovnatelný je přístup naší vlády a vlády ve Švýcarsku.
Možnost střelby na vlky útočící na pasená zvířata by uvítali i naši chovatelé.
https://www.youtube.com/watch?v=IrUf_Ct-Wv4&list=PLrAvDZ9sYjXY2oRxsG_CJcX-XhRbtJc15&index=2
Film se může doplnit českými titulky (Nastavení - Titulky -Automatický překlad - Čeština)