Polsko: povolen odstřel nebezpečných vlků

  • 8. dubna 2021
  • 2 minuty čtení
  • 186
Vlci byli zastřeleni, protože představovali hrozbu pro bezpečnost obyvatel obce Brzozów.

Generální ředitelství pro ochranu životního prostředí připravilo pro místní samosprávy soubor informací, jak správně reagovat na narůstající počet incidetů s vlky.

csdecf.png

Podle Andrzeja Szwedy-Lewandowskiego, Generálního ředitele ochrany životního prostředí, základem pro vydání jeho rozhodnutí k odstřelu tří vlků byla žádost starosty Brzozowa ze 4.března letošního roku.

"Tento závěr byl motivován potřebou zajistit bezpečnost obyvatel obce.1. března tohoto roku. došlo k nebezpečnému incidentu, když vlci napadli lesní dělníky. Dotyční vlci byli opakovaně viděni v blízkosti vesnic a nebáli se lidí. Ve vesnici Przysietnica bylo napadeno 8 psů" - napsal Szweda -Lewandowski.

V reakci na otázku europoslance o možnosti chytat vlky, místo jejich zabití, zdůraznil Lewandowski, že „není možné, organizačně ani finančně, chytit a vyšetřit každého problémového vlka v Polsku, protože takových zpráv je spousta“.

„Toto neobvyklé chování vlků dokazuje, že existuje skutečná hrozba útoku na lidi. Zaměstnanci RDOŚ našli stopy vlků a byla pořízena fotografická dokumentace“ - napsal Szweda-Lewandowski. „A co víc, při prohlídce na místě incidentu se vlci objevili v těsné blízkosti shromážděných lidí (zaměstnanci RDOŚ, lesníci, televize) a byli to stejní jedinci, kteří napadli lesní dělníky“ - dodal.

V Polsku místní samospráva odpovídá za bezpečnost obyvatel - vyplývá to ze zákona ze dne 8. března 1990 o místní samosprávě a zákona ze dne 26. dubna 2007 o krizovém řízení. Jsou to orgány místní správy, které jsou povinny sledovat situaci, shromažďovat informace o možném ohrožení a v případě, že k němu dojde, přijmout příslušná opatření, včetně - je-li to nutné - podání žádosti u regionálního nebo generálního ředitele pro ochranu životního prostředí (dále: Rdoś nebo GDOŚ) a v národních parcích ministrovi klimatu a životního prostředí se žádostmi o povolení k provádění činností zakázaných ve vztahu k vlkovi (nebo jiným chráněným zvířatům, která mohou být nebezpečná, např. medvěd).

Žádost o odstřel může podat kdokoli - fyzická osoba, subjekty, jako je zemědělská komora nebo vědecká instituce, a z hlediska bezpečnosti je nejvhodnějším (i když nikoli výlučným) subjektem zástupce místní správy (starosta) .

V České republice jsou pořadavky místních samospráv přehlíženy. Arogantní reakce AOPK nepřispívá k řešení narůstajících problémů.

https://www.gdos.gov.pl/jak-odpowiednio-reagowac-na-incydenty-z-udzialem-wilkow-informacja-dla-gmin

https://wydarzenia.interia.pl/podkarpackie/news-odstrzal-wilkow-na-podkarpaciu-generalny-dyrektor-ochrony-sr,nId,5154169