"Nebyl to příjemný pohled, nikdy jsem nic podobného neviděl. Obvykle se jedná o jednu až dvě poškozené ovce", říká Bjørnar Berger, který pracuje jako specialista na vlky v Norské agentuře pro ochranu životního prostředí (SNO) a vyšetřuje podobné útoky. " Nemůžeme s jistotou říci, jak se vlk dostal dovnitř. Možná se mu podařilo podlézt pod plotem nebo přeskočil doporučenou výšku ", dodává.
Nový elektrický plot byl postaven před rokem.
K útoku došlo v úterý 5. října 2021.
Když farmář a jeho soused vstoupili na pastvinu, nevěděli, že vlk je stále uvnitř oploceného prostoru.
"Naštěstí byla brána otevřená, takže vlk vyběhl z brány a dále do lesa", říká Berger.
Po této zkušenosti už majitel nechce nechávat ovce venku. Sám farmář se k incidentu nechce vyjadřovat.
Tento útok proběhl v oblasti, kde jsou v Norsku vlci tolerováni. Vzhledem k tomu, že jejich počty přesáhly schválenou úroveň, budou některé smečky odstraněny. Podle genetických výzkumů se zachová smečka, která má vůdčího samce z rusko-finské populace.
Tuto sezonu je poprvé možné při lovu vlků spolupracovat se sousedním Švédskem, kde začíná lovecká sezona v lednu.
V pátek 8.10. se příslušné orgány ve vlčí zóně rozhodnou nařídit odstranění vlčí smečky v tomto okrese (Rømskogu). Během příštího roku bude pravděpodobně zabito až 32 vlků.
"Nemůžeme mít tolik vlků, kteří ničí naše pastevectví", říká vedoucí výboru pro divokou zvěř Stein Tronsmoen. "To, že se příslušné výbory zabývají zabíjením vlčích smeček v pohraničních oblastech pouhé tři dny po velkém vlčím útoku v Markeru, je náhoda."
"Je to katastrofa pro ovce i pro farmáře. Skutečnost, že se vlk dostal dovnitř doporučeného elektrického plotu jen ukazuje, že ochranná opatření nefungují," říká Tronsmoen, který je odborníkem strany Center.
Pro farmáře z Markeru přišlo rozhodnutí příliš pozdě.