Na Slovensku chovatelům ovcí svítá na lepší časy

  • 6. dubna 2022
  • 3 minuty čtení
  • 496
Slavomír Reľovský, ředitel Zväzu chovateľov oviec a kôz na Slovensku: "Za posledních třicet let nešlo do chovu ovcí na Slovensku tolik peněz"

Ústupek rezortu zemědělství vůči požadavku ministra životního prostředí (Ján Budaj za OLANO) ohledně nastavení nulové kvóty na odstřel vlků, byl chovatelům ovcí štědře finančně kompenzovaný ze strany vlády.

Ministerstvo vyslechlo požadavky Svazu chovatelů ovcí a koz na Slovensku (ZCHOK) , které dlouhá léta upozorňovalo na skutečnost, že chov ovcí není rentabilní a tradičnímu ovčáctví hrozí zánik. Výstupem z jednání jsou vyšší podpory na ovce, platné i v roce 2022. Nejdříve však museli svému resortu dokázat, že ovčáctví je životaschopné a pro zemi potřebné.

V důsledku nízkých podpor docházelo na Slovensku k postupnému poklesu stavů ovcí, na současných 297 tisíc kusů.

„Velmi dlouhé období jsme byli, jen na úrovni 33 procent výše platby dobytčí jednotky, jako je u dojnic. Nyní jsme na úrovni 90 procent. Po letech jsme se dočkali spravedlivého ohodnocení. Nepřišli jsme na ministerstvo s natrčenou dlaní. Řekli jsme, že umíme nejen vychovat, ale také prodat a máme funkční vertikálu ve všech produktech. Naši chovatelé prodávají ze dvora již 18 let a zájem o naše výrobky se rok od roku zvyšuje. To byla naše argumentace směrem k resortu, a také toto je přesvědčilo, že změnili pohled na podporu ovčáctví,“ doplnil šéf chovatelů ovcí a koz Slavomír Reľovský.

re.jpg

Ovce přispívají k zúrodňování půdy, zadržování vláhy v půdě a zlepšení ekosystémů. V každé šlépěji ovce se zadrží několik mililitrů vody a těch stop jsou miliony. Ovce a kozy dokážou udržovat horské pastviny a oblasti, proto jsou nepostradatelnou součástí rázu krajiny. Malí, pasoucí se přežvýkavci dělají ekosystémovou službu, která je nevyčíslitelná a nenahraditelná.

Spotřeba jehněčího na Slovensku stoupla

Po letech, kdy se většina na Slovensku vychovaných jehňat vyvezla do zahraničí, především do Itálie, nastal v uplynulých dvou letech obrat a spotřeba jehněčího masa na Slovensku stoupá.

Chovatelé se spojili do odbytového družstva Ovesko, které jim pomohlo vyjednat konkurenceschopné výkupní ceny masa.

„Stále je třeba propagovat konzumaci jehněčího. Kromě toho, že je zdravá a dietní, jejím zakoupením lidé podpoří naše pastviny a celou drobnou, ale zato velmi podstatnou infrastrukturu zemědělství,” doplnil Slavomír Reľovský.

Do obchodních řetězců se dostala pod značkou „Zlaté jehně – 100% slovenské“. Značka garantuje, že jehně, které koupíte, bylo vychováno a zpracováno na Slovensku a je určeno pro domácí trh.

Podpora chovu ovcí na Slovensku vzrůstá

Slovenským ovčákům se podařilo postavit na nohy i díky přímé podpoře resortu. Ministerstvo chce v horizontu do roku 2035, prostřednictvím různých nástrojů, zvýšit počet ovcí ze současných ani ne 300 tisíc na půl milionu kusů. To lze, podle ministerstva, správným nastavením rození jehňat, tedy bahnění, a na druhé straně, podporou chovatelů ovcí z ministerstva, kterou loni mimořádně zvýšily o 8,7 milionu eur.

„Finanční impuls resortu směrem k ovčákům se již projevil. Chovatelé si nechávají z letošních přírůstků jehničky, aby si zvyšovaly stavy a obnovili chov. V následujícím programovém období, by mělo jít na ovce jednou tolik peněz jako v současnosti,” dodal S. Reľovský.

https://polnoinfo.sk/relovsky-po-rokoch-sme-sa-dockali-pozornosti-a-spravodliveho-ohodnotenia/