Medvědí krize na Slovensku: Střílejte "lidožrouty", žádají politici. Vědci jsou proti

  • 26. července 2023
  • 3 minuty čtení
  • 418
Slovensko má nového veřejného nepřítele. Medvěda, který je symbolem místní divoké přírody. Poté, co během 24 hodin napadly chráněné šelmy na třech různých místech člověka, spustila se debata o likvidaci "přemnožených lidožroutů".

Odborníci namítají, že radikální řešení není namístě, politici z něj ale udělali zásadní součást kampaně před zářijovými parlamentními volbami.

Nejdříve vyskočila medvědice z hustého křoví na muže poblíž Sučan u Martina, když zrovna venčil psa. Několikrát na ni vystřelil z legálně držené zbraně. Pak nahlásil útok běžec nedaleko Liptovského Hrádku, který musel s poraněným ramenem a otevřenou ranou na lýtku do nemocnice. Nakonec u jihoslovenské obce Drienovo zaútočil medvěd na lesního dělníka, i ten se bránil se zbraní v ruce.

Za pouhých 24 hodin se v polovině července odehrálo víc incidentů než dříve za celý rok. Číslo letošních útoků stouplo na osm. O jeden méně než loni a stejně jako předloni, kdy napadení ve Velké Fatře skončilo smrtí člověka.

Veřejný prostor okamžitě zaplavila videa a fotografie zachycující setkání se šelmami nejen v přírodě, ale i ve vesnicích a městech. Ukazují, že se medvědi lidí nebojí, často vejdou udiveným obyvatelům až do dvora. Jeden se předloni dostal do hotelu ve Vysokých Tatrách. "Situace je vážná," uvedl ministr životního prostředí Milan Chrenko.

Medvědi se rychle stali hlavním tématem slovenské politiky. K útokům se vyjádřili všichni, od prezidentky Zuzany Čaputové přes premiéra Ľudovíta Ódora a ministry jeho úřednické vlády až po poslance. Většina parlamentních stran chce medvědy střílet, rozhodne však nejspíš až nová vláda, která vzejde ze zářijových parlamentních voleb. Do té doby budou největší slovenské šelmy jejich zásadním tématem.

Účinnou likvidaci "lidožrouta" slibuje předseda parlamentu Boris Kollár. "Potřebujeme odlovit stovky medvědů. Jinak nám to přeroste přes hlavu," vyzval. Podobný postoj zaujali i bývalí premiéři Robert Fico a Peter Pellegrini. "Je třeba vytvořit jasný systém regulace medvěda," prohlásil Pellegrini.

Odborníci ale s výroky politiků nesouhlasí. "Je naprosto neuvěřitelné, jaká hysterie se spustila okolo medvědů. Přitom ji šíří lidé, kteří o nich nevědí vůbec nic," řekl Aktuálně.cz Michal Haring, zoolog a donedávna šéf zásahového týmu pro medvěda hnědého.

Přibývání útoků od roku 2000 potvrzují statistiky, které Aktuálně.cz poskytla Státní ochrana přírody Slovenské republiky. Zatímco v prvních dvou dekádách medvědi průměrně napadli tři lidi ročně, teď jde o osm útoků za rok. "Nárůst to je, ale nijak rázný," upozornil Haring.

Spoluautor studie o počtu medvědů na Slovensku Pavel Hulva zase upozorňuje na tradiční strach z šelem. "Medvěd je archetyp predátora. Strach z predátorů je stamiliony let starý, silně zakořeněný v našich emocích. Útoky domácích zvířat nebo automobilové nehody jsou mnohem častější než útoky medvěda, nemáme na ně ale nastavenou tak silnou emocionální odpověď," popsal.

kráceno

https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/medvedi-krize-na-slovensku-strilejte-lidozrouty-zadaji-polit/r~108b4d64261011ee82b7ac1f6b220ee8/