Jihotyrolský zemský parlament vyzývá italskou vládu k rychlému řešení problémů s vlky

  • 30. ledna 2023
  • 3 minuty čtení
  • 319
Jižní Tyrolsko je historické území v severní Itálii, Podle mnohých je to nejkrásnější územi v Alpách. O jihotyrolských Dolomitech, které byly díky své jedinečné kráse korunovány na světové dědictví UNESCO, se dnes mluví hlavně v souvislosti s problémy s vlky.

Jihotyrolský zemský parlament vyzývá italskou vládu a italský parlament:

1. Vytvořit právní základ umožňující v případě potřeby rychle a nebyrokraticky odstřel problémových velkých šelem;

2. Vytvořit jednotný postup regulace velkých šelem pro celý alpský region;

3. Vyčerpat všechny možnosti v rámci práva EU a sladit řízené odstraňování volně žijících jedinců „canis lupus“, s předpisy těch evropských členských států, ve kterých platí výjimky z obecného zákazu odstřelu vlků již nyní;

4. Vytvořit jasnou legislativní úpravu, která bude okamžitě aplikována na ochranu občanů;

"Je to schváleno: rozum zvítězil! Zní to skoro jako pohádka: v hlasování o problémech s vlkem šlo o věc - ne o čisté stranictví. To se v politice stává jen velmi zřídka," říká 12.ledna 2023 poslanec Josef Unterholzner a děkuje svým kolegům. "Zvířata mají být chráněna. To platí pro vlka a medvěda, ale platí to i pro ovce. Trocha vlka nebo kůrovce není problém. Pokud ale získají převahu, máme problém. A my máme velký problém s vlkem."

th.jpg

Množí se zprávy o zabití domácích zvířat vlky z mnoha částí Jižního Tyrolska, které se stávají stále větším existenčním problémem. Nejen pro farmáře, kteří se bojí o svá hospodářská zvířata, ale mezitím roste i nevole v populaci, protože vlk se přibližuje stále více k obydleným oblastem.

Přítomnost vlků v bezprostřední blízkosti domů, vesnic a nově i dětských hřišť vyvolává v populaci pochopitelný strach a také naznačuje, že vlk stále více ztrácí přirozený strach z člověka. Pokud tedy uvážíme, že prognózy příslušných orgánů předpovídají exponenciální nárůst populace vlků v Jižním Tyrolsku při zachování stavu ochrany, lze hovořit o znepokojivém vývoji.

Při pohledu na tento vývoj v posledních letech nelze popřít, že se situace výrazně zhoršila. Byly učiněny pokusy vyhnat vlka zpět prostřednictvím preventivních a strukturálních opatření na ochranu stáda, ale bohužel jejich ochranný účinek je pouze omezený. Snaha zavést taková opatření byla vysoká a drahá, výsledek je špatný. Kromě toho je na pastviny pouštěno stále méně zvířat, proto ochranná opatření znamenají také zmenšení pastvin.

Důsledky toho jsou trvalé změny pro zemědělství v Jižním Tyrolsku: hmatatelným scénářem je neudržitelná změna pastevních zvyklostí a oblastí, narušení snahy o zachování starých plemen, jako je Villnösser Brilleschaf a chov ovcí obecně. Je omezená zaměstnanost na venkově a horští farmáři jsou kvůli vlkům po mnoha staletích ohroženi zánikem.

Jižní Tyrolsko je nejen hustě osídlená země, ale také hojně navštěvovaná turisty. Lidé hledají odpočinek v naší jedinečné kulturní krajině a zároveň využívají naši přírodu jako rekreační prostor pro sport a volný čas. Možnost sladění potřeb sídelní oblasti pro lidi a rekreační oblasti pro hosty paralelně s neomezeným biotopem pro vlky a velké šelmy obecně, je z uvedených hledisek více než diskutabilní a nereálná.

Bolzano, 11.1.2023

podepsán poslanec
Josef Unterholzner
Andreas Předseda Reber
Ulli Mair
Franz Locher
Manfred Vallazza
Paula Bacher

https://stream.consiglio-bz.org/de/sitzung/775

https://enzian-suedtirol.com/landtag/grossraubwildtiere-entnahme-schnell-unbuerokratisch-und-mit-vernunft/

https://enzian-suedtirol.com/pressearbeit/der-wolf-und-die-sechs-geisslein-oder-yes-we-can/