Ukazuje se, že Itálie pochopila vážnost situace a zavádí praktická řešení.
Itálie plánuje zásadně změnit management vlků , přičemž si vezme příklad z Francie a Švédska. V celé Evropě jsou tyto dvě země považovány za průkopníky, pokud jde o vlky. Kromě pevné kvóty odstřelu podle plánu se Švédsko v případě potřeby spoléhá také na takzvaný ochranný lov. K tomu dochází, když vlk zabije hospodářská zvířata nebo jinak vypadá nápadně.
Francie a Švédsko jsou považovány za vzory, pokud jde o aktivní management vlků. Nyní je chce Itálie následovat a zásadně změnit dosavadní kurz v managementu vlků. Systematické odstraňování vlků bude poprvé možné i v Itálii. Například Švédsko chce aktuálně snížit populaci vlků téměř na polovinu.
Italský Senát schválil 31. října 2024 nařízení, které umožní stanovit roční strop počtu vlků. Poté bude povolen lov v určitých regionech nebo autonomních provinciích. Tato horní hranice má být stanovena vyhláškou ministra životního prostředí po projednání s ministrem zemědělství. Cílem je zachovat příznivý stav ochrany vlků a zároveň zvýšit bezpečnost populace a hospodářských zvířat. Toto rozhodnutí bylo přijato jako součást zákona, který předložil ministr pro regionální záležitosti a autonomie Roberto Calderoli. Než však nařízení začne platit, musí ho schválit Poslanecká sněmovna.
Podle zákona o horských oblastech by měl být ročně stanoven maximální počet vlků, které lze v jednotlivých regionech a autonomních provinciích zabít. Příznivý stav ochrany vlka by však měl být zachován. Vyhlášku schválí ministr životního prostředí po dohodě s ministrem zemědělství.
Pozměňovací návrh předložil Meinhard Durnwalder z Jihotyrolské lidové strany (SVP). Po rozhodnutí hovořil o důležitém kroku vpřed pro management vlků, který se zaměřuje na bezpečnost a ochranu populace. Jen autonomní provincie Bolzano musela v uplynulých dvou letech zaplatit za škody způsobené vlkem zhruba 200 000 eur.
Senátoři Durnwalder a Unterberger k zákonu dodávají: "Vyhláška ministra životního prostředí po dohodě s ministrem zemědělství stanoví do 31. března každého roku maximální počet vlků, které lze usmrtit, v souladu se Směrnicí o stanovištích z r. Evropská unie (směrnice 92/43/EHS)."
„Regionům a autonomním provinciím musí být umožněno jednat rychle, pokud přítomnost velkých šelem představuje hrozbu pro populaci a hospodářská zvířata,“ vysvětlila senátorka Julia Unterbergerová.
Proč chce Itálie lovit vlky
V Itálii, stejně jako v Německu, přibývá konfliktů mezi lidmi a vlky, zejména v horských oblastech. Současný systém ochrany vlků v Evropě je dávno překonaný a trvání na přísné ochraně těchto vysoce problémových zvířat má velké negativní dopady na venkovské oblasti a biodiverzitu. V autonomní provincii Bolzano musela být v posledních dvou letech vyplacena značná částka odškodnění za škody způsobené vlky. Jen provincie Bolzano zaznamenala výdaje kolem 200 000 eur na kompenzaci ztrát na ovcích a kozách. Zavedení ročního stropu má pomoci udržet rovnováhu mezi ochranou druhů, obecním zájmem a veřejnou bezpečností.
Je potřeba jednat!
Podle Jihotyrolské lidové strany (SVP) je k účinné ochraně obyvatelstva a hospodářských zvířat v postižených oblastech nutná rychlá akce. Plánované nařízení stanoví, že regiony a autonomní provincie budou mít brzy možnost pružně reagovat na přítomnost vlků, pokud bude vnímána jako hrozba.
https://www.wochenblatt-dlv.de/politik/jagd-wolf-italien-will-regelmaessig-tiere-abschiessen-578648