Ani ohradníky nezabránily vlkům v oblasti kolem Löbau, Niederseifersdorfu a Görlitz, aby tam napadli stáda ovcí. K útokům došlo i v okolí obce Weißenberg v okrese Bautzen. Stáda přitom byla ve většině případů chráněna mobilními elektrickými ohradníky nebo pevným oplocením, které není pod elektrickým napětím. Vlci se snažili ochranné ploty překonat a několikrát i úspěšně.
„Máme zaznamenány opakované útoky, kdy vlk nebo víc vlků překonalo ohradník vysoký 1,80 metru. Podle posouzení trhlin v plotě šlo o více případů, ne pouze jeden,“ stojí v tiskové zprávě úřadu. Ten teď proto chovatele v regionu vyzývá, aby věnovali větší pozornost ochraně svých stád a přijali preventivní opatření. Saské úřady nabízí rovněž bezplatné poradenství ohledně ochrany hospodářských zvířat.
Vloni Německo zaznamenalo 975 útoků od vlků, při nichž uhynulo nebo bylo zraněno 3 374 hospodářských zvířat. Na náhradách škod úřady vyplatily v přepočtu 12 milionů korun, dalších 404 milionů šlo v rámci dotací na výstavbu elektrických ohradníků.
Tato zpráva z dnešní iDnes.cz se snaží o vyvážený přístup a dává dostatečný prostor i vlčím aktivistům, ale skutečný stav je ještě mnohem horší.
Když se podíváme na vývoj v Sasku od přelomu tisíciletí, kdy se k radosti některých ochranářů začaly zaznamenávat útoky vlků na hospodářská zvířata, tak jediný jednoznačný závěr je, že ochrana stád selhává.
Počet zabitých zvířat v Sasku trvale stoupal až na 547 ks (135 útoků) v roce 2019. Pak k radosti ochranářů mírně klesal na 417 ks v roce 2020 a 383 ks v roce 2021.
Přičítali to účinnosti ochranných opatření.
Už neuvádí, že v době přítomnosti vlků klesl počet chovaných ovci o 60 %, na pouhých 60000 ovcí. Dvě ze tří ovcí už prostě nejsou v Sasku na pastvinách.
A letošní vývoj je pro tamní ochránce vlků další šok.
Jen ke konci října je v Sasku zaznamenáno 680 postižených zvířat a 208 útoků! To je zatím nejvyšší oficiální číslo při nejnižším počtu chovaných pasených zvířat.
Katastrofální výsledek snahy o bezproblémové soužití s vlky.
Vlci se prostě přizpůsobují ochranným opatřením. Miliony EUR z veřejných peněz se vynakládají neúčelně.
A přitom stále více majitelů nehlásí útoky na svá zvířata, protože mají špatné zkušenosti s ochránci vlků a s přístupem úřadů.
Místo sebereflexe oficiálních míst a přijetí aktivního vlčího managementu, se stále mluví jen o lepší ochraně stád.
Za pár let už nebude co chránit.
Vývoj u nás je o několik let zpožděný. Máme důvod se domnívat, že při současném přístupu oficiálních míst, budeme kopírovat vývoj v Sasku. Více vlků, méně pasených zvířat, více škod, méně chovatelů.