Vlci v Sasku stále častěji překonávají doporučená opatření na ochranu pasených zvířat

  • 4. června 2024
  • 2 minuty čtení
  • 141
Sasko platí miliony za ochranu pasoucích se zvířat před vlky – ale to už všude nepomáhá. Predátoři se přizpůsobí. Počet útoků dosáhl nového rekordu. Potvrzuje se tak zkušenost z jiných států, že vlci se časem naučí překonávat doporučené opatření.

Řada vlků v Sasku se naučila využívat slabá místa v chráněných výbězích pasených zvířat nebo přeskakovat elektrické ochranné ohradníky.

I přes vysoké vládní finance na výstavbu ochranných zařízení pro pastvu zvířat tyto bariéry vlci překonávají stále častěji.

Vyplývá to z aktuální odpovědi saského ministra zemědělství Wolframa Günthera (Zelení) na dotaz strany Levice v zemském parlamentu.

Zatímco v roce 2020 došlo pouze k 28 útokům, při kterých vlci úspěšně zaútočili na dobře chráněná pasoucí se zvířata, počet takových incidentů neustále roste a loni dosáhl nového rekordu se 153 útoky na dobře zabezpečené pastviny (43 %).

Celkový počet hlášených útoků v Sasku v roce 2023 dosáhl 360. Při těchto útocích bylo postiženo rekordních 1376 hospodářských zvířat.

K tomuto nárůstu došlo, i když Svobodný stát jen za posledních pět let vynaložil více než 4,9 milionu eur (123 milionů korun) na financování zlepšení ochrany pasoucích se zvířat a podpořil více než 3 000 individuálních projektů.

Podle Státního úřadu pro životní prostředí, zemědělství a geologii je nejdůležitějším důvodem, proč vlci častěji překonávají správně postavené ochranné stavby, jejich schopnost učit se.

Výsledkem je, že vlci hledají v chráněných ohradách konkrétněji slabá místa a využívají je. Zároveň se vlci naučili přeskakovat doporučené bariéry a později tuto novou dovednost aplikovali na elektricky zabezpečené ochranné ploty.

https://www.msn.com/de-de/nachrichten/panorama/w%C3%B6lfe-in-sachsen-dringen-immer-%C3%B6fter-in-tiergehege-ein/ar-BB1nvobI

https://www.saechsische.de/tiere/woelfe/woelfe-in-sachsen-dringen-immer-oefter-in-geschuetzte-tiergehege-ein-6007050-plus.html

https://www.wolf.sachsen.de/download/Schadensstatistik_Internet_2023_KW52.pdf