Na východě Saska se mezi majiteli koček šíří velké obavy. Za posledních pár týdnů beze stopy zmizely desítky koček, jejich domácích mazlíčků. Ve Weißwasser a okolních vesnicích jsou plakáty, na kterých majitelé hledají své mazlíčky. Samotná správa obce Schleife obdržela přes 20 hlášení.
„Několik ztracených koček bylo i v minulosti, ale v takovém počtu to je dnes mimořádné,“ říká starosta Jörg Funda. „Podle informací se nyní v obci pohřešuje 30 až 40 koček.“
Obyvatelé pozorovali, jak vlk zabil kočku
Vlci jsou stále častěji podezřelí ze zabíjení koček. Studie DNA ukázaly, že je to zcela oprávněné.
Majitel kočky v Kromlau pozoroval, jak vlk na poli vedle obytného domu roztrhal jeho kočku a odklusal s ní. Bylo kontaktováno oddělení Wolf Saského státního úřadu pro životní prostředí. Testy DNA potvrdily, že mazlíčka zabil vlk.
Při pátrání další majitelky kočky po jejím pohřešovaném zvířeti spolu s místními hasiči našel jeden z hasičů zbytky mrtvoly kočky, dvě tlapky a hlavu. Posouzení, které provedl důstojník pro ochranu přírody, ukázalo jasný důkaz vlčího útoku.
Státní úřad životního prostředí o spojení útoku na kočky s vlky pochybuje
„Saský státní úřad pro životní prostředí pochybuje, že vlk může být spojován s tak velkým počtem pohřešovaných koček,“ říká jeho tisková mluvčí Karin Bernhardt. „Podle našich informací nehrají kočky domácí v zastoupení kořisti vlka žádnou roli. Odvoláváme se přitom na Losungovy studie z minulosti, podle kterých se vlci v Sasku přece živí z 95 procent volně žijícími kopytníky. A podle našeho názoru je takové kořisti ve Svobodném státě Sasko dost, protože každý ví, že populace přemnožené zvěře zůstává vysoká.“
Myslivci považují toto hodnocení za zcela mimo realitu.
„Populace jelena a srnce jsou téměř vyhubené,“ popisuje situaci Jan Paulick, nájemce honitby a předseda mysliveckého družstva Gablenz.
„Nekontrolované šíření vlků způsobilo zásadní úbytek zvěře. V oblasti na hranicích s Braniborskem se nyní pohybují čtyři vlčí smečky. Podobný obrázek se objevuje u divočáků,“ říká vedoucí ochrany přírody Gerald Kenzia. „Důvodem je radikální snížení počtu divočáků v rámci boje proti ASF. Vzhledem k nedostatku potravy v územích je tedy docela představitelné, že kočky jsou nyní také na jídelníčku vlků.
https://www.pirsch.de/news/katzen-schwund-sachsen-sind-woelfe-die-uebeltaeter-39752