Útoky vlků na hospodářská zvířata se za jeden rok zvýšily o 40 procent

  • 15. října 2020
  • 2 minuty čtení
  • 246

Počet útoků a poškození hospodářských zvířat vlky se v loňském roce zvýšil o přibližně 40 procent. Uvádí to Federální dokumentační a poradenské středisko pro vlky (DBBW).

Počet vlčích útoků v Německu nadále prudce roste. V loňském roce došlo k 887 potvrzeným útokům na hospodářská zvířata, což je téměř o 39 procent více než v předchozím roce (639 útoků). A počet zvířat, která vlci prokazatelně usmrtili a zranili, vzrostl o 40 procent z 2067 (2018) na 2894 (2019).

Majitelé pasoucích se zvířat jsou stále více znepokojeni. Zejména ovce se stále častěji stávají oběťmi vlka. Zatímco v roce 2018 bylo vlky zabito a zraněno 1 656 ovcí, jejich počet v roce 2019 vzrostl na 2 476. To je nárůst o 50 procent.

Zvyšují se však také útoky na větší zvířata. Zdá se, že zejména vlčí páry se stále lépe učí zabíjet velká zvířata, jako je skot a koně. Útoky již nejsou omezeny jen na velmi mladá nebo osamoceně chovaná zvířata.

Německé sdružení zemědělců (DBV) se vyjádřilo k rostoucímu počtu škod. Generální tajemník DBV Bernhard Krüsken řekl: „ Je nepřijatelné, aby byl tento předvídatelný vývoj ze strany ochrany přírody akceptován s pokrčením ramen.“ Vyzval k regulaci počtu vlků..

Generální tajemník rovněž kritizoval zprávu o škodách DBBW. Snaží se přesunout odpovědnost za útoky vlků na majitele pasoucích se zvířat a popsat jejich snahy o ochranu pastvin jako nedostatečné. "Zde se zaměňuje příčina a následek" řekl Krüsken.

Existují opakované zprávy z praxe, kdy se vlci naučili překonávat doporučená ochranná opatření.

https://www.agrarheute.com/land-leben/wolfsangriffe-nutztiere-jahr-um-40-prozent-gestiegen-571571