Těžce zraněný muž v nemocnici. Útok vlka?

  • 15. prosince 2023
  • 3 minuty čtení
  • 317
V lese u Doberlug-Kirchhain byl muž napaden a vážně zraněn. Leží na jednotce intenzivní péče.

Byl to útok vlka?

Jak řekla policejní mluvčí Sascha Erler, sedmačtyřicetiletého muže a jeho psa napadlo zvíře ve středu 13. prosince 2023 v lese mezi obcemi Prießen a Dübrichen poblíž města Doberlug-Kirchhain. Podle policie nyní leží s vážnými zraněními na jednotce intenzivní péče.

Podle svědectví napadeného zvíře podobné vlku zaútočilo na jeho psa, kterého následně chtěl bránit. V důsledku toho byl napadený muž několikrát pokousán. Muž byl podle policie těžce zraněn a nyní je ošetřován v nemocnici.

Po určité době útočící vlk muže pustil, načež se mu podařilo uprchnout pro pomoc do svého auta.

Podle Státní agentury pro životní prostředí lékaři na jednotce intenzivní péče v nemocnici Finsterwalde odebrali výtěry z dosud neošetřených ran po kousnutí kvůli podezření na útok vlka. Zranění byla navíc komplexně zdokumentována. Vzorky byly poté odeslány do laboratoře v Senckenberg Center for Wildlife Genetics. Bylo potvrzeno, že vzorky tam budou zkoumány s nejvyšší prioritou.

Státní agentura pro životní prostředí v pátek 15.12. uvedla, že výsledek bude pravděpodobně k dispozici během příštího týdne. Kromě toho se očekávají výsledky kontroly na místě, například stopy zvířat. Laboratoř extrahuje mimo jiné DNA z výkalů, vlasů nebo zbytků slin.

Frank Plücken z odboru ochrany přírody státního ministerstva životního prostředí v pátek řekl, že v oblasti je smečka vlků. „Dosud v Braniborsku nebyl zaznamenán útok vlků na lidi,“ říká Plücken.

Přesto jedná s místními myslivci a lesními úředníky, aby mohli okamžitě zasáhnout, pokud by se potvrdilo, že šlo o vlka. Pak by byl pravděpodobně zastřelen.

„Dramaticky vysoké rozšíření vlků v naší hustě osídlené kulturní krajině vytváří zbytečné utrpení zvířat, způsobuje obrovské náklady, ohrožuje budoucnost pasoucích se hospodářských zvířat a nyní vedlo k údajně prvnímu útoku na člověka. Extrémně vysoký počet vlků v Braniborsku není udržitelný stav. Bohužel to není překvapením, k takovému incidentu dříve nebo později muselo dojít,“ říká prezident Braniborského zemského mysliveckého svazu (LJVB) Dr. Dirk-Henner Wellershoff.

Později Státní úřad životního prostředí uvedl, že šlo o útok psa domácího. Genetické vzorky byly odebrány ze zranění na jednotce intenzivní péče v nemocnici Finsterwalde. Znalci určili, že šlo pravděpodobně o cizího psa, a tedy ne o psa samotného muže.

Poškozený následně uvedl, že byl napaden pravděpodobně německým ovčákem šedé barvy.

https://ljv-brandenburg.de/wolfsangriff-schwerverletzter-mann-im-krankenhaus/

https://www.rbb24.de/studiocottbus/panorama/2023/12/brandenburg-elbe-elster-wald-angriff-hund-wolf-gebissen.html

https://www.tagesschau.de/inland/regional/brandenburg/rbb-schwere-verletzungen-mann-aus-elbe-elster-nach-moeglichem-wolfsangriff-im-krankenhaus-100.html

https://www.lr-online.de/lausitz/finsterwalde/woelfe-in-brandenburg-tierattacke-bei-doberlug-kirchhain-_-mann-im-wald-schwer-verletzt-72521021.html?refreshSession=1

https://www.pirsch.de/news/mann-schwer-verletzt-kam-es-brandenburg-zu-einem-wolfsangriff-38107

https://www.topagrar.com/panorama/news/wolfsbiss-entpuppt-sich-als-hundebiss-a-13557194.html