Zástupci Státního úřadu životního prostředí (LfU) hovoří o „ojedinělých případech“. Svrab se však u vlků vyskytuje celostátně a je nakažlivý. V současné době existují potvrzení z celého Braniborska.
Snímky z fotopastí již naznačovaly, že v obci Rietz-Neuendorf (Oder-Spree) byl koncem prosince 2023 nemocný vlk. Chlupatý a vyhublý se odplížil se svěšeným ocasem. Před pár dny se podezření stalo jistotou. Lovci našli mrtvého vlka bez srsti na zmrzlém poli. Zbylo mu jen pár chomáčů srsti na hrudi a bocích. "Bez srsti se to pozná hůře, ale pravděpodobně to bylo mladé a ještě ne rok staré zvíře," říká jeden z nálezců.
Všechny příznaky ukazují na svrab. "Jedná se o parazitární onemocnění způsobené různými druhy roztočů," vysvětluje Petra Senger, oficiální veterinární lékařka v Odře-Spree. "Roztoči pronikají do vrstev kůže a tam se množí. Kůže reaguje a mění se ze zarudnutí na hluboké strupy. To způsobuje obrovské svědění, které způsobuje, že se zvířata masivně koušou a škrábou."
Julian Dorsch, odborník na vlka za Státní agenturu životního prostředí (LfU) pro okresy Teltow-Fläming a Dahme-Spree, popisuje důsledky pro vlka: "Jsou bezmocně vystaveni povětrnostním vlivům. Za určitých okolností mají problémy s lovem , zvláště pokud se jedná o starší mláďata nebo zvířata s předchozím onemocněním, která již nemohou držet krok se smečkou. To se pravděpodobně stalo i vlkovi v Rietz-Neuendorfu," říká odborník na vlky, který si mršinu mohl prohlédnout.
Svrab je považován za nemoc, která je indikátorem toho, že postižená populace je příliš velká.
V reakci na žádost o oficiální stanovisko bylo uvedeno, že ministerstvo životního prostředí, ani ministerstvo zdravotnictví nemají žádné údaje, protože svrab u volně žijících zvířat nepodléhá hlášení podle vyhlášky o nákazách zvířat.
Lutz Ittermann, odborník na vlka v LfU v okrese Oder-Spree popisuje několik případů svrabu u vlků jako „neohrožující celou populaci“. "Svrab je přirozený regulátor v populaci a selekční faktor. Nepřál bych to žádnému zvířeti, ale šetří to střelbu."
Myslivecké sdružení hlásí případy svrabu z celého Braniborska. Nejedná se tedy pouze o „izolované případy“ popsané LfU, ale spíše o chorobný proces, který je dlouhodobě pozorován a narůstá již léta.
Jednatel mysliveckého sdružení Kai Hamann tvrdí, že dochází k zatajování skutečností od Státní agentury životního prostředí (LfU) . „Jsme v kontaktu s odborníky na vlky po celé zemi, kteří nám říkají, že svrab se v této populaci vyskytuje od začátku rekolonizace vlků v Braniborsku,“ říká Hamann. "Kvůli prudkému nárůstu počtu vlků se nyní frekvence výrazně zvýšila, protože přenosové trasy jsou kratší."
„To, co zde zažíváme, je přehnaná druhová ochrana vlků a přehlížení dobrých životních podmínek zvířat. Vlci, kteří jsou těžce postiženi svrabem, trpí v agónii, jsou stěží schopni lovit sami a jsou obvykle vyhozeni ze smečky,“ říká Dr. Dirk-Henner Wellershoff, prezident Braniborského zemského mysliveckého svazu (LJVB). Všechna divoká zvířata, která jsou viditelně vážně nemocná a podléhají zákonu o myslivosti, mohou být vysvobozena z jejich utrpení. „Proto i vlk musí být zahrnut do braniborského zákona o myslivosti, aby bylo možné aktivně řídit současnou populaci a vyhnout se utrpení zvířat. Nikdo se nechce dívat, jak vlci trpící svrabem v těchto teplotách mrznou nebo umírají hlady,“ říká Dr. Wellershoff.
https://ljv-brandenburg.de/raeude-bei-woelfen-lfu-verschleiert-tatsachen/
https://www.pirsch.de/news/raeude-beim-wolf-verschleiert-man-brandenburg-tatsachen-38304