Počet ovcí v Bavorsku nadále klesá v souladu s dlouhodobým trendem růstu vlčí populace.
Počet ovcí se snížil o 11,2 procenta.
V září 2022 chovatelé ovcí upozornili na svou situaci naléhavou výzvou. Jejich požadavky jsou stanoveny v Berlínské deklaraci, kterou podepsalo více než 20 sdružení. Ke zhlédnutí je na https://www.weidetierhaltung-wolf.de/ .
Od té doby se nic nestalo. Spolkové ministerstvo životního prostředí stále odmítá přehodnotit stav ochrany vlků. Ze strany politiků nelze za současného rozložení nic očekávat.
Jen málo chovatelů vidí řešení ve stále dražších opatřeních na ochranu stád. Údržba je příliš nákladná a vlci nakonec ochranná opatření překonávají.
Jediným východiskem je ukončit chov. V Bavorsku to do roka vzdalo asi 10 procent pastevců. Zůstalo už jen 2 000 společností , přibližně o 200 méně než v předchozím roce.
V Bavorsku se v průměru na jednu farmu chová 127 zvířat - o sedm více než v předchozím roce . Počet ovcí na farmu se za posledních deset let pohyboval v poměrně úzkém koridoru mezi přibližně 120 (v letech 2013, 2015 a 2021) a 134 zvířaty (v roce 2018 ) . Trend k větším stádům , který lze pozorovat v jiných oblastech zemědělství, se tedy v chovu ovcí neprojevuje.
"Pokud zemře pastva, zemře i hmyz," říká Rolf Herdt, který provozuje farmu pro 300–400 zvířat.
"Chov zvířat formoval krajinu tím, že vytlačil lesy a poskytl základ pro život obrovské rozmanitosti druhů. Biologická rozmanitost je ohrožena, když se opustí pastva" říká Georg Scheuring, jednatel BBV v okrese Bad Kissingen
https://www.wochenblatt-dlv.de/regionen/franken/wolf-stirbt-weidehaltung-sterben-insekten-569888