Pastevecký pes byl v Německu roztrhán vlkem

  • 27. března 2023
  • 2 minuty čtení
  • 121
Výsledek genetického vyšetření je jednoznačný. Vlčí DNA byla identifikována ze stop po kousnutí na těle psa.

Oficiální výsledek Duryňského kompetenčního centra Wolf/Bobr/Luchs potvrzuje prvotní podezření, že pyrenejský horský pes byl zabit vlky.

V průběhu pilotního projektu "Fachstelle Herdenschutzhunde Thüringen" bylo několik ovčích farem v okolí vojenského výcvikového prostoru v Ohrdrufu vybaveno psy na ochranu hospodářských zvířat. Nákup a pořízení ochranných plotů podpořil i Svobodný stát Durynsko. S tímto způsobem ochrany stáda jsou psi vždy v ohradě se stádem ovcí a brání se zvenčí v případě útoku vlka. Úspěšnost opatření byla znatelná, protože počet útoků vlků klesl.

V tomto případě plot spadl a vlci a psi se přímo utkali. Výsledkem je mrtvý bílý pyrenejský horský pes původem z Francie, který váží až 70 kg.

Nejistota mezi chovateli ovcí v oblasti je po tomto incidentu velká. Nejen, že se chovatelé ovcí bojí o své psy, mají také další otázky ohledně zabezpečení svého stáda. Je nesporné, že ochrana stáda se musí přizpůsobit i velmi inteligentnímu dravci, jakým je vlk. Náklady a pracovní vytíženost u chovu ovcí však v určitém okamžiku dosáhnou svých mezí, které již nelze posouvat ani s velkou dávkou idealismu. V této oblasti Durynska plní ovce také důležité úkoly v ochraně krajiny. A to je útoky vlků ohroženo.

https://umwelt.thueringen.de/themen/natur-artenschutz/kompetenzzentrum

https://www.jaegermagazin.de/artikel/herdenschutzhund-wurde-vom-wolf-gerissen/