Vlci a jejich dopad na chov hospodářských zvířat byli v posledních měsících středem debat v Bruselu, zejména poté, co šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová zahájila začátkem září neformální konzultaci o populacích vlků v celé Evropě s cílem snížit jejich vysoký stav ochrany.
Také v Německu je „vlčí otázka“ středem pozornosti. Někteří ochranáři tvrdí, že velké šelmy by měly být chráněny jako druh, zatímco farmáři varují, že to představuje přímé nebezpečí pro stáda hospodářských zvířat a biodiverzitu.
Pokud projdou návrhy spolkové ministryně životního prostředí Steffi Lemkeové za Zelené, jak se vypořádat s vlky, pak by mohlo být v budoucnu snazší vlky střílet.
„Návrat vlka do Německa vedl ke konfliktům. Tam, kde vlci zabíjejí ovce, (…) musíme tyto vlky střílet, protože se naučili, že jsou snadnou kořistí,“ řekla politička Zelených.
Podle přístupů, které představila 12.října 2023 spolková ministryně životního prostředí Steffi Lemkeová, by mělo být možné po prvním útoku na hospodářská zvířata vlky v Německu odstřelit.
Odstřel může proběhnout do 21 dnů ode dne útoku, pokud se vlk znovu vyskytne v okruhu 1 000 m od místa útoku.
K tomu již nebude nutná analýza DNA.
Místo toho stačí verdikt odborníka, který potvrdí útok vlka a „přiměřená ochranu stáda“.
Součástí nového konceptu je také regionální management vlků, ve kterém jsou takovéto „rychlé odstřely“ umožněny díky zvýšenému počtu vlků.
Nový přístup k vlkům chtějí v Německu uplatňovat od 1. ledna 2024, tedy ještě před začátkem další pastevní sezóny.
Z pohledu Německého svazu zemědělců (DBV) jsou návrhy spolkové ministryně životního prostředí „zcela nedostatečné a nevhodné pro řešení zjevných problémů s mizející pastvou dobytka. S takovými řešeními je chov hospodářských zvířat nadále obětován prokazatelně mylné a donkichotské politice návratu vlků.“ kritizuje generální tajemník DBV Bernhard Krüsken.
https://www.zdf.de/nachrichten/politik/lemke-abschuss-woelfe-100.html