Ministr vyhodil na hodinu vlčí poradce

  • 2. února 2021
  • 2 minuty čtení
  • 400
Dolnosaské ministerstvo životního prostředí s okamžitou platností propustilo dva ze svých vlčích poradců. Důvodem byly příliš kritické a nevhodné komentáře k vlčí politice země. Oba vlčí poradci opakovaně vystupovali proti rozhodnutím ministerstva, ale také proti současnému nařízení o vlcích, a to v rámci své funkce předsedy nebo místopředsedy Sdružení na ochranu vlků. Tím porušili zásady, které podepsali při nástupu do funkce.

Podle ministra práce vlčího poradce vyžaduje veřejnou zdrženlivost a citlivost v oblasti, kde je důležitá maximální objektivita a důvěra hlavní klientely: "Vláda nemůže tolerovat, aby postižení chovatelé pasoucích se zvířat zavolali vlčího poradce pro dokumentaci útoků na svá zvířata a kontrolu oplocení a za úřad přijede hlasitý provlčí aktivista, který agituje pro nekompromisní ochranu problémových vlků a zastrašuje jejich odpůrce."

Dolnosaský ministr životního prostředí Olaf Lies v dnešní tiskové zprávě říká : „Rozhodnutí o odstranění jednotlivých vlků není státním tajemstvím. Nevyhýbáme se ani soudnímu přezkumu - všechny správní soudy v minulosti v zásadě potvrdily rozhodnutí ministerstva. Právo veřejnosti na informace však dosahuje svých limitů, když je ohrožena pověst a život lidí. Jedná se o chovatele hospodářských zvířat, kteří v případě potřeby požádají o zastřelení problémového vlka, a lovce, kteří nezištně a z pocitu odpovědnosti podporují stát při odstraňování nebezpečných vlků. Zkušenosti se šikanou a hrozbami postižených bohužel v současnosti neumožňují uvolněnější přístup. Ochránci vlků požadují zveřejnění jmen a adres chovatelů a myslivců za každou cenu, aby je mohli zastrašovat. Je třeba se zeptat, kdo tu cenu má zaplatit. Přání smrti pro pastvevce na sociálních sítích jsou jen některé z mnoha příkladů toho, čím se chovatelům vyhrožuje."

https://www.umwelt.niedersachsen.de/startseite/aktuelles/pressemitteilungen/umweltministerium-trennt-sich-von-zwei-wolfsberatern-abschussgenehmigungen-fur-wolfe-bleiben-nicht-offentlich-196848.html