Jeden problémový vlk stojí až 32 milionů korun

  • 15. října 2020
  • 3 minuty čtení
  • 241
V Německu má každý vlk své označení. Podle DNA se zjišťují škody, které udělal. Odstarnění nejproblematičtějších vlků stojí miliony Euro.

V Německu dávají úřady vlkům jména.

Mají napomoci jejich identifikaci a monitoringu. Jeden tzv. problémový vlk má označení GW924m . „GW“ znamená šedý vlk. Následuje kódové číslo Senckenbergova institutu, v případě tohoto problémového vlka to bylo 924. Malé „m“ na konci znamená, že se jedná o samce.

Tento vlk se poprvé představil na severu Německa v létě 2018. V následujících měsících zabil více než 60 ovcí v okresech Steinburg, Pinneberg a Segeberg. Opakovaně překonával speciální protivlčí ploty vysoké i 140 cm. Ministerstvo životního prostředí ve Šlesvicku-Holštýnsku proto chování vlka klasifikovalo jako „problematické“ a schválilo jeho odstranění.

Nejprve jej mohla pronásledovat pouze tajná skupina odborníků pověřená ministerstvem (MELUND). Vzhledem k tomu, že tito odborníci byli neúspěšní, ministerstvo požádalo 175 myslivců z regionu, aby nebezpečného vlka zastřelili. Dostali na to dva týdny. Vzhledem ke kampani ochránců vlků proti lovcům, byl jejich zájem minimální. Bojí se ztráty anonymity a osobních útoků ze strany zelených aktivistů. Aktivisté za práva zvířat totiž hlasitě kritizovali oficiální povolení ke střelbě na problémového vlka.

Ministerstvo na žádost televize NDR oznámilo, že celkové náklady na odstranění problémového vlka průběžně činily 70 000 eur. Asi tři měsíce po zveřejnění této částky byl vlk GW924m nalezený mrtvý. Dolnosaské ministerstvo životního prostředí potvrdilo informaci, že zvíře bylo nalezeno mrtvé v lese poblíž Gifhornu v Dolním Sasku. Podle průzkumů experti zjistili vnitřní krvácení, které bylo pravděpodobně způsobeno tvrdým nárazem. Pravděpodobně vlka srazilo vozidlo a zemřel asi tři kilometry od silnice. Po skoro rok a půl trvajícím neúspěšném honu doplatil na špatné přecházení silnice.

70 000 eur vyplacené za neúspěšnou snahu o odstranění vlka GW924m není zdaleka nejvyšší částka, kterou vydává Německo na odstranění tzv. problematických vlků. Neúspěšné snahy ulovit vůdce tzv. Rodewaldské smečky s označením GW717m, stály stát Dolní Sasko dosud 1,25 milionu eur. V přepočtu kolem 32 milionů korun! Tuto částku potvrdil dolnosaský ministr životního prostředí Olaf Lies (SPD).

Je zarážející, jak daleko jsou ochotné zajít některé vládní instituce. Vlčí rodiny mají své rodokmeny. Náklady spojené s ochranou vlků, rozbory DNA, jejich monitoring, propagace jejich akceptace mezi veřejností, stavba ocranných plotu aj. dosuhují miliony Euro. Přesto škody na hospodářských zvířatech neustále stoupají.

https://www.ndr.de/nachrichten/schleswig-holstein/wolf4254_backId-wolf4250.html#content

https://www.jawina.de/niedersachsen-jagd-auf-problemwolf-kostet-bislang-125-mio/#more-28052

https://schleswig-holstein.nabu.de/tiere-und-pflanzen/saeugetiere/wolf/25905.html