Glyfosát proti vlkům? Toto nové nařízení nyní platí v Severním Porýní-Vestfálsku

  • 8. července 2024
  • 2 minuty čtení
  • 65
Elektrické ohradníky se primárně používají k odražení vlků. I ty však vyžadují složitou údržbu. Herbicid glyfosát podporuje farmáře v Severním Porýní-Vestfálsku (NRW) při ochraně vlků. Co se na první pohled zdá bizarní, ve skutečnosti farmářům usnadňuje práci.

Ploty slouží především k ochraně před vlky. Tyto ploty je však nutné pravidelně mechanicky podstříhávat. Práce, která je k tomu zapotřebí, je obrovská. Zemědělská komora v Severním Porýní-Vestfálsku prosazovala řešení, které zemědělcům ušetří část práce.

Glyfosát pomáhá udržet vlky mimo ohrady

Vlčí ploty mají několik lanek. První je asi 20 cm nad zemí, aby zabránil vlkovi podhrabat plot. Napětí je přibližně 2 500 voltů. Pokud však plot podroste tráva, dochází k masivním ztrátám napětí, což činí systém nepoužitelným.

Z tohoto důvodu musí být porost pod plotem co nejmenší. Sekání je však velmi časově náročné. Výjimky pro glyfosát jako totální herbicid mají poskytnout chovatelům úlevu.

Výjimka pro glyfosát pod ochrannými ploty je možná

Zemědělci nyní mohou žádat Agrokomoru NRW o individuální farmářské výjimky pro použití glyfosátu, přesněji Round Up Power Flex, pod ohradníky pro vlka. Herbicid pomáhá zemědělcům usnadnit práci.

Zemědělcům by mělo být umožněno aplikovat herbicid do šířky přibližně 40 cm pod plotem, aby byla vegetace malá. Zemědělci mohou požádat o schválení v souladu s § 22 odst. 2 zákona o ochraně rostlin rostlinolékařskou službu Severního Porýní-Vestfálska. Použití glyfosátu bez předchozího schválení je považováno za správní delikt.

https://www.agrarheute.com/pflanze/gruenland/glyphosat-gegen-wolf-nrw-gibt-diese-neue-regelung-622932