Dvojí metr na vlky: ploty na venkově, zastřelení ve městě?

  • 12. srpna 2022
  • 3 minuty čtení
  • 85
V rezidenční čtvrti v Hannoveru se několik hodin potuloval vlk. Dolnosaské ministerstvo životního prostředí chce urychleně vlka zastřelit. Olaf Lies nechce riskovat životy obyvatel. Majitelé zvířat a venkovské obyvatelstvo vyjadřují svou nelibost a hovoří o dvojím metru.

Hannover je hlavní a největší město německé spolkové země Dolní Sasko. Žije zde přibližně 543 tisíc obyvatel, což z něj činí 13. největší město v Německu.

stažený soubor.jpg

Policie přijala v úterý 9.srpna 2022 mnoho hovorů od obyvatel a opatrné bylo i ministerstvo životního prostředí. Ministerstvo podle mluvčí Stefanie Gaffronové urychleně připravuje výjimku na odstranění vlka společně s orgány ochrany přírody na místní úrovni.

Vlčího samce v úterý spatřilo několik lidí v severním Hannoveru. Videozáznam potvrdil, že se skutečně jednalo o vlka.

Ministr životního prostředí Olaf Lies (SPD) na tiskové konferenci také oznámil, že je chováním vlka krajně znepokojen. To, že se v úterý při návštěvě vlka ve městě nic nestalo, neznamená, že tomu tak bude i v případě budoucích návštěv zvířete ve městě. "Výskyt vlka v hustě obydlených oblastech, jako je vnitřní město Hannoveru, ukazuje, že s vlky musíme počítat i v hustě zastavěných oblastech. Bezpečnost musí mít nejvyšší prioritu." řekl Lies. "Vlk do města nepatří," řekl ministr. "Vlk, který neustupuje z města plného lidí a aut a stále znovu se tam objevuje, by měl být odstraněn."

Toto rychlé rozhodnutí povolit odstřel hannoverského vlka, kvůli strachu obyvatel hlavního města, kteří ve své většině podporují rozšiřování vlků v jiných obvlastech Německa, se na sociálních sítích setkává s nevolí a nepochopením.

V hlavním městě se vlk zastřelí, ale na venkově si obyvatelé musí stavět ploty proti vlkům.

V jiných městech a regionech s častějšími setkáními s vlky a nespočty útoků na domácí zvířata, se takové povolení prakticky nedá získat.

Lars E. Broch to dává jasně najevo v komentáři na Facebooku:„...Vážení čtenáři, kteří stejně jako já žijete na venkově, v zemi, kterou je prostě potřeba oplotit, aby se tam nedostali vlci, aby se nic nestalo pasoucím se zvířatům a pro jejichž populaci není podle ochranářů nikdy ani sebemenší náznak nebezpečí. V případě střetnutí s vlkem bychom měli "vstát a zabouchnout klíči" nebo, pokud je to nutné, "ozbrojit se holí" - když jezdce pronásledovali vlci nebo běžce obtěžovali vlci. Nezáleží na tom, zda je to jelen roztrhaný na zahradě u Müllerových nebo pastevecký pes v 7 ráno hned za zastávkou školního autobusu. Nebo hned vedle školního dvora vesnické základní školy. Žádné nebezpečí prý nehrozí. Ale vlkv Hannoveru... ne, to není možné. A možná tam nemají dost holí na odhánění vlků."

Karin R si stále pamatuje obrázky vlka běžícího po předměstí Brém: „Žádná srovnatelná reakce politiků nebyla. Vlastně doufám, že s narůstajícím sbližováním vlků s lidmi bude v městských oblastech stále více uplatňován obrat směrem k obecné regulaci.“

https://www.agrarheute.com/tier/zweierlei-mass-beim-wolf-zaeune-land-abschuss-stadt-596661

https://www.ndr.de/nachrichten/niedersachsen/hannover_weser-leinegebiet/Hannover-Wolf-im-Stadtgebiet-gesehen,wolf4642.html

https://www.t-online.de/region/hannover/id_100038104/wolf-in-hannover-minister-will-woelfe-in-der-stadt-abschiessen-lassen.html