Pastevec Hermann Ostler má vážný strach. Ve skutečnosti nechce říct, co si opravdu myslí o zeleném šílenctví. Ale přesto dodává: "Nejdřív se asi musí stát něco jiného," říká pastevec ze Stepbergu. Je křišťálově jasné, co má na mysli: politici budou reagovat, teprve když medvěd, vlk nebo zlatý šakal napadne člověka, možná i dítě. Zatím se tak nestalo, ale je to dost pravděpodobné. „Pak by se jistě zasáhlo. Pár kusů dobytka naproti tomu pánům politikům v Mnichově i mimo něj nevadí – to je jednomyslný názor mezi chovateli ovcí, kteří přišli o zvířata v posledních dnech a týdnech."
Incidenty s turisty, útoky na ovce, které se staly v okolí Garmisch-Partenkirchenu, představují nejen materiální škodu, ale emocionální vypětí. "Jde o celé alpské hospodářství," stěžuje si Ostler, který je zaměstnancem pastevního družstva Garmisch. „Pokud to bude takto pokračovat, celá struktura pastvy ovcí od drobných vlastníků se zhroutí.“ V jeho očích by to znamenalo, že kulturní krajina, která charakterizuje region kolem Garmisch-Partenkirchenu, zmizí. "A to se může stát opravdu rychle."
Garmisch-Partenkirchen, přezdívaný Ga-Pa, je světoznámé alpské lyžařské město v Bavorsku na jihu Německa, které sousedí s Rakouskem.
Vlci ničí po staletí zaběhnutý systém chovu ovcí.
Po několika útocích ještě tu noc odvedli ovce z letní pastviny dolů na louky Reschberg, včera pokračovaly dolů do údolí. "Ještě přesně nevíme, co teď budeme dělat," říká Ostler střízlivě. Umístění zvířat do údolí místo na hory ve skutečnosti není uspokojivá možnost. "Protože ve skutečnosti tady potřebujeme udělat krmivo, které vyrábíme přes léto na zimu."
Ostler vidí v incidentech s vlky z posledních týdnů velké nebezpečí pro místní alpskou ekonomiku. Má ovce od asi 45 různých chovatelů v okrese Garmisch nahoře na hoře. „Je mnoho lidí, kteří mají jen 5, 10 nebo 15 ovcí. Ti si říkají: ‚Nekrmím svá zvířata celou zimu, aby je v létě sežral vlk!“