2,50 metru vysoký plot vlka nezastaví

  • 1. listopadu 2022
  • 2 minuty čtení
  • 65
V německém okrese Eichstätt bylo minulý týden zabito dalších sedm ovcí. Vlka nedokázal zastavit ani impozantní plot. Ovčák nedostane žádnou náhradu.

Pro pastevce Dominika Löfflera to byl šok: minulé úterý mu zavolali, že některé z jeho 40 ovcí byly zabity. Stádo se páslo na ploše 5,5 hektaru fotovoltaické elektrárny poblíž Haunsfeldu v okrese Eichstätt, který je zabezpečen plotem vysokým přes 2,50 metru.

Plot však nebyl překážkou pro vlka.

Drátěné pletivo vlk rozkousal a protáhl se dírou. Výsledek je sedm mrtvých ovcí a chybělo jedno jehně.

Po rozhovoru se Státním úřadem pro ochranu životního prostředí v Bavorsku ovčák tvrdí, že za uhynulá zvířata nedostane žádnou náhradu.

frd.png

Plot podle úřadů není dostatečně odolný proti vlkům. K tomu by musel být dodatečně zajištěn druhým plotem s elektrikou a chráněn proti podhrabání. Löffler kritizoval nereálné podmínky pro výplatu náhrad: „Jak máte zajistit tak velkou plochu s touto kamenitou půdou druhým plotem?“ Varoval, že náklady na to jsou extrémně vysoké.

To je jen jeden případ z mnoha podobných incidentů.

ts.png

Na tiskové konferenci 29. října v Haunsfeldu vyjádřilo několik pastevců své obavy: stavba plotu - navzdory částečného financování ze strany státu - nebyla ekonomicky možná a nebyl na ni dostatek odborných firem. Ovčáky nejvíce znepokojovaly nevyřešené problémy s odpovědností, například když zvířata vyděšená vlkem vběhla na silnici a způsobila tam nehody. Za těchto okolností je nemožné, aby pastevci mohli nadále plnit úkoly údržby krajiny, které jsou důležité pro cestovní ruch v okrese Eichstätt.

Majitelé hospodářských zvířat požadují, aby se Altmühltal stal zónou bez vlků.

https://www.agrarheute.com/tier/praxisfall-beweist-250-meter-hoher-zaun-keinen-wolf-stoppt-599707